Hayata katıldılar, ‘Biz de varız’ dediler

Hayata katıldılar, ‘Biz de varız’ dediler

Umut Damlaları Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nin, sosyal entegrasyon projeleri kapsamında Turkcell ile başlayan zincir halkası Antikya Restaurant ile devam ediyor.

Zihinsel engelli öğrencilerin yaşama katılmaları ve katıldıkları noktalarda sosyalleşmelerine katkı verilmesi adına hayata geçirilen sosyal sorumluluk projelerine imza atan kurumlardan biri de, Umut Damlaları oldu. Sosyal entegrasyon projeleri kapsamında farklı kurumlarla işbirliği yaparak, okul bünyesinde eğitim gören çocukların sosyalleşmelerini amaçlayan Umut Damlaları Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nin bu işbirliği halkasına eklenen son kurum, Antikya Restaurant oldu. Umut Damlaları çocukları, restaurant içerisinde çalışarak hayata katıldılar, iş hayatının içerisinde var olabileceklerini gösterdiler, onlara umutla bakan anne babalarına da umut verdiler.

-Katkıdan mutluyuz-

Konuya ilişkin konuşan Antikya Restaurant Sorumlusu Ayşe Şengül Boncuk, gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projesi kapsamında, zihin engelli bireylerin toplumla bütünleşmesine katkı verdiklerini söyleyerek, bu katkıdan dolayı mutlu olduklarının altını çizdi.

Boncuk, bu çocuklara herkesin kucak açması gerektiğini de belirterek, “Onları topluma kazandırma açısından bu tür etkinliklerin faydalı olacağına inanıyorum. Bu yüzden bu yöndeki projelere ve çalışmalara öncülük etmekten dolayı memnunuz. Ancak sadece bizim değil, tüm işyerlerinin, herkesin onlara bu şekilde kucak açmalarını tavsiye ediyoruz. Bu anlamda, ayda bir de olsa, özel gereksinimli çocukların toplumla bütünleşmesini sağlamak için onları konuk etmeye devam edeceğiz” dedi.

-Devam edecek-

Umut Damlaları Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde görevli Öğretmenler Hatice Arslandağ ve Kübra Sarı ise, gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projelerinin nedeninin, zihinsel engelli bireylerin günlük yaşam içerisindeki becerilerinin geliştirilmesi olduğunu söylediler. Bu nedenle projelerin devam edeceğini kaydeden Arsandağ ve Sarı, “Okulumuzun, sosyal sorumluluk projesi olarak başlatılan ve Turkcell ile başlayan zincir halkasını bu defa Antikya Restaurant ile birleştirdik. Bugünkü çalışmaya katılan öğrencilerimiz, farklı ortamlarda ve farklı insanlarla diyaloğa girerek, toplumsal kurallara ayak uymayı ve verilen görevleri başarı ile yerine getirmeyi öğrendiler, en önemlisi de, günlük yaşam becerilerini geliştirdiler” değerlendirmesinde bulundular.

Tamer Yazar