Hayatımda aldığım En değerli hediyeydi

Hayatımda aldığım  En değerli hediyeydi

Reyhanlı’da tarım işçilerini ziyaret eden HDP eski İl Eş Başkanı Sultan Başaran’ın, bir çocuk tarafından otlardan yapılan sepet hediyesi için verdiği mesaj oldukça kalbi oldu.

HDP İl Yöneticileri, dünyada gittikçe artan çocuk işçiliğine karşı farkındalık yaratmak ve çocuk işçiliğine engel olmak amacıyla her yıl 12 Haziran tarihinde kutlanan Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü’nde, Reyhanlı’da tarım işçilerini ziyaret etti ve sorunları dinledi.
Konuya ilişkin yapılan açıklamada, “2-3 yaşındaki çocuktan 60 yaşına kadar herkes, kavurucu sıcağın altında, çok düşük ücretlerle çalışmak zorundalar. Pandemi döneminde olanağı olanlar online ders yaparken, tarım işçileri, kitabın kapağını açamadan sınavlara girecekler. Genç bir kadın, üniversite sınavına gireceğini ve her gün 13-14 saat çalıştığını, ancak çadıra dönünce de yemek, bulaşık ve diğer işleri bitirene kadar ders çalışmaya mecallerinin kalmadığını dile getirdi. Hayatın birçok alanında olduğu gibi, tarım işçileri eğitimde de dezavantajlı durumdalar” denildi.
Reyhanlı’da tarım işçilerini ziyaret eden isimler arasında yer alan HDP eski İl Eş Başkanı Sultan Başaran’ın mesajı ise şöyle oldu:
“Reyhanlı’da tarım işçilerini ziyaret ederek sorunlarını dinledik. Çok düşük ücretlerle çalışmak zorundalar. ‘Biz, isimsiz köleleriz’ diyorlar. Kadınlar, 15 saat tarlada çalıştıktan sonra, ev işlerinin de sadece kendilerine kaldığını ifade ettiler. Korona döneminde, hiçbir korunma tedbiri alınmadan çalışmak zorundalar. Biz, soğan tarlasında sohbet ederken, 8 yaşındaki Murat, yapışkan otlardan küçük bir sepet yapıp, içine de minik bir soğan koyarak, yanıma yaklaşıp ‘bunu size hediye etmek istiyorum’ dedi. Hayatımda aldığım en değerli hediyeydi. Ömrümün sonuna kadar evimin bir köşesinde sergileyeceğim.” Tamer Yazar