Hayvanlara yapılan vahşetin bir parçası gibi gösterilmemiz üzücü

Hayvanlara yapılan vahşetin bir parçası gibi gösterilmemiz üzücü

Defne Belediyesi, basın açıklamasıyla iddiaların asılsız olduğunu vurguladı

Defne Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, köpeğin taşınması ve tedavi alınması sürecinde, insanlık suçu işlendiğine yönelik yerel basın ve sosyal medyada çıkan haberlerin asılsız olduğu vurgulandı.
Defne Belediyesince, konu ile ilgili yapılan açıklamada şunlara yer verildi: “Defne Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğümüzce; Hatay Büyükşehir Belediyesi E-Masa sistemi üzerinden yapılan ve Defne Belediyesi’ne yönlendirilen şikâyet kapsamında; vatandaşlarımızın sahipsiz, başıboş ve uyuz köpek ihbarı üzerine 13.07.2018 tarihinde; Hatay İli Defne İlçesi Sümerler Mahallesi’nde defalarca yapılan sözlü ve yazılı şikâyetler sonucunda veteriner hekim kontrolünde kullanılan uyuşturucu ile köpeğin yakalanması sağlanmıştır.
Olay esnasında hayvan severlerin bir takım yanlış anlamaları ve engellemeleri sonucunda köpeğin Hatay Büyükşehir Belediyesi geçici hayvan barınağına götürülmesi gecikmiş, tıbbi müdahaleye geç kalınmasına neden olunmuştur.
Hayvan haklarına duyarlıyız …
Hayvan haklarına ve hayvan sevgisi aşılamaya duyarlı olan, sokak hayvanlarını koruyan ve kollayan bir belediye olarak hayvanlara yapılan vahşetin bir parçası gibi gösterilmeye çalışmak bizleri son derece üzmüştür.
Hayvan Hakları hassasiyetimiz üzerinden sorgulanıp, karalanmaya çalışıldığımız söz konusu olayla ilgili olarak; Hayvanların korunmasına dair uygulama yönetmeliği ikinci kısım, birinci bölüm madde 7, a fıkrasınca;
‘Sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların toplatılması, kısırlaştırılması, aşılanması, gerekli tıbbi bakımlarının yapılması ve işaretlenmesi, alındığı ortama geri bırakılması, sahiplendirilenlerinin kayıt altına alınması’ görevi belediyelere verilmiştir.
Yapılan asılsız saldırıları kınıyoruz …
Veteriner İşleri Müdürlüğü görev, yetki, sorumluluk ve çalışma yönetmeliğine göre; mesleki konularda birim içi ve birim dışı çalışma eğitimi alan ekiplerimiz, gelen şikâyetlere karşı görevlerini titizlikle yerine getirmektedir.
Belediyemizin hizmet alanı olan sokak, mahalle ve caddelerimizin sadece insanlara ait olmadığını; kuşların, kedilerin, köpeklerin ve doğadaki tüm canlılarla eşit bir şekilde paylaştığımız ortak alanlar olduğunu düşünen bir kurum olarak, yapılan bu asılsız saldırıları kınıyoruz.
Hatay Büyükşehir Belediyemizle koordineli çalışarak sokak hayvanları için oluşturulan beslenme odakları hizmetinde gerekli katkıyı sağlamış, parklarımızda yerleştirdiğimiz kuş evleri ve sürekli olarak koruduğumuz sokak hayvanlarımız ile hayvan sevgisinin evrensel bir sevgi olduğunu çalışmalarımıza yansıtmışızdır.
Hayvan haklarını önemseyen, onların yaşam alanlarına saygı duyan bir kurum olduğumuzun altını çiziyor, bu ortak yaşamın bozulmaması adına çalışmalarımızı sürdüreceğimizi tüm kamuoyuna bildiriyoruz.”
-Mutlu YANIK-