Hayvanlara yaşama hakkı hala tanınmıyor

Hayvanlara yaşama hakkı hala tanınmıyor

Hayvan hakları savunucuları alanlara çıktı, minik dostlara yönelik şiddeti kınadı …

Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu ve Hatay Doğa ve Yaşam Derneği, “4 Ekim Hayvanları Koruma Günü”nde alanlara çıktı, hayvanlara şiddet devam ettikçe, bu günü kutlamayacaklarını vurguladı.
Ulus alanında bir araya gelen hayvan hakları savunucuları adına basın açıklamasını okuyan, Hatay Doğa ve Yaşam Derneği Başkanı Sinem Karaahmetli, her yılın 4 Ekim’inin ‘Hayvanları Koruma Günü’ olarak kutlandığını hatırlattı, hayvan hakları savunucuları olarak, her gün olduğu gibi bugün de yasta olduklarını söyledi, çünkü; hayvanların yaşama ve var olma haklarının toplumun birçok kesimi tarafından hala tanınmadığına dikkat çekti.
Hayvanların can taşıyan varlıklar olmasına rağmen bir nesne gibi alınıp satıldığını, sirklerde-yunus parklarında-hayvanat bahçelerinde tutsak edildiğini ve gösteri yapılmaya zorlandığını söyleyen Karaahmetli, açıklamasında şunlara yer verdi: “Dağlarda-bayırlarda-ormanlarda ve denizde acımasızca katledilmektedirler. Şehir hayatının en vazgeçilmez unsurlarından biri olan sokak hayvanları da açlık ve susuzluk gibi sorunlarla boğuşmaya çalışırken, bir yandan da kovulma, hor görülme, dövülme, eziyet edilme ve hatta cinayete kurban gitmeye devam etmektedirler. Gün geçmiyor ki bir ilden cinayet, şiddet, tecavüz haberi gelmesin!
Hiçbir kanunun insanlara merhamet ve vicdan aşılamadığının farkındayız fakat; insanın insana uyguladığı her şiddet olayının adalet önünde bir ceza tanımı var iken; hayvanlara karşı işlenen suçların hala ‘kabahat’ kapsamında ele alınması, en iyi ihtimalle idari para cezasına çarptırılıyor olması yani işlediği suçun yanına kar kalıyor olması; en başta hayvanların yaşama ve var olma haklarının devlet nazarında tanınmadığı, vatandaş tarafından da ‘ne de olsa hayvan’ anlayışının hüküm sürdüğü anlamına gelmektedir.
Bizler, devlet büyüklerimizin ve bütün siyasi parti lider ve önde gelenlerinin seçim öncesinde verdikleri sözü tutmalarını ve hayvanlara karşı işlenen suçların Türk Ceza Kanunu’nda yer alarak adli ceza verilmesinin sağlanmasını istiyoruz. Bu ceza tanımının; vatandaşların bireysel olarak işlediği suçlara oranla; atfedilen görevi yerine getirmeyen ya da yerine getiriyormuş gibi görünüp özensiz çalışan belediyelerin sebep oldukları kitlesel hak ihlallerine karşı katlanarak arttırılmış bir şekilde tanımlanması ve uygulanması en öncelikli talebimizdir. Yurdun dört bir yanında belediyelerin uygunsuz koşullarda barınmaya mahkum ettikleri hayvanların çektiği acıların farkındayız, biliyoruz! Tüm hayvanların yaşama ve var olma haklarının kanun önünde tanınmasını, hak ihlallerinin basit idari yaptırımlar yerine ciddi davalar ve cezalarla önüne geçilmeye çalışılmasını şiddetle talep ediyoruz!”
Ellerinde pankartlarla Ulus alanında bir araya gelen hayvan hakları savunucuları, burada kurdukları standta vatandaşlara kedi-köpek maması ve su kapları dağıttı. -Mehmet ÖZGÜN-