Hayvanseverlerden çağrı var Onları Unutmayalım

Hayvanseverlerden çağrı var Onları Unutmayalım

Antakya Büyük Park’ın girişinde, bir ağaca asılı bir notta şu yazılı: “Lütfen beni aç bırakmayın. Sizden çok şey istemiyorum. Sadece bir kap yemek, bir kap su…”

Havaların ısınması ile beraber, sokak hayvanları için bir başka zorlu dönem de başlamış oldu. Hayvanseverlerin çağrısı da buna dair. Antakya Atatürk Parkı içinde karşınıza çıkan, üzerinde bir köpek resmi buluna afiş, şu mesajı paylaşıyor:
“Lütfen beni aç bırakmayın. Sizden çok şey istemiyorum. Sadece bir kap yemek, bir kap su…”
-BİR KAP SU-
Ne yapılması gerektiğine ilişkin olarak bir makale kaleme alan isim, Hataylı Veteriner Hekim Bora Bilgin. “Evcil hayvan besleyin ya da beslemeyin, sokakta yaşayan hayvanlar için kapınızın önüne bir kap su koyun” diyen Bilgin, şunları söylüyor:
“Kirli sular çok güçlü hastalık kaynağıdır, temiz su bulamayan hayvanlar yaşamlarını idame ettirebilmek için buldukları her suyu içmek zorunda olduklarından, hastalanırlar ve çevreye de hastalık saçarlar. Hem onları hastalıklardan bir nebze olsun korumak hem de vücutlarındaki sıvı kaybını önlemek adına evinizin-işyerinizin önüne bir kap temiz su koyun.”
-BESLERKEN!-
Sokak hayvanlarını beslerken dikkat edilmesi gerekenlere de işaret eden Bilgin, şöyle devam ediyor:
“Besin maddelerinin sıcak havada ne kadar çabuk bozulduğunu biliyoruz. Sokak hayvanları yesin diye evdeki artıkları koyarken, dikkat edin. Özellikle köpekler, bozulmuş gıdaları kolay ayırt edemezler ve ne bulurlarsa yerler. Çiğ yumurta, çiğ balık, pişmemiş tavuk derisi, sakatatlar kesinlikle verilmemelidir. Pişmemiş gıdalar, kusma ve ishalle sonuçlanan sindirim sistemi bozukluklarına neden olabileceği gibi; pankreatit, kansızlık, zehirlenme gibi ölümcül sonuçlara da neden olabilir.
Yavru kediler için inek sütü vermek isterseniz, yarı yarıya sulandırarak vermelisiniz. İnek sütü, tek başına ağır gelmekte ve sindirim sisteminde problemlere yol açabilir.” Tamer Yazar