HBB personeli eğitim semineri ile bilinçlendirildi

HBB personeli eğitim semineri ile bilinçlendirildi

Haşereyle etkin mücadele

Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB) Zabıta Daire Başkanlığı, kentte sürdürülen Haşere ve Vektör mücadelesine yönelik eğitim semineri düzenledi. Entegre biyolojik sivrisinek mücadelesi konu başlığıyla HBB personellerini bilgilendiren ENVİROTEK Firma yetkilisi Sümeyra Yaşar, Antakya ve İskenderun ilçelerinde 2 gün süren eğitim semineriyle personelleri bilgilendirdi. Haşere mücadelesinin büyükşehir belediyesine devredilmesinin ardından il genelinde haşere tespit taraması yapan belediye ekipleri, belirlenen yerleri kayıt altına alarak, üreme alanlarının özellikleriyle ilgili bir veri tabanı oluşturuldu.
Kent genelinde bugüne kadar yaklaşık 90 bin yerin tespit edildiği ve haşerelerle nasıl mücadele edilmesi gerektiği konusunda belediye personelleri detaylı bir şekilde bilgilendirildi. Halk sağlığı alanındaki faaliyetlerin kusursuz gerçekleştirilmesi için personel ile vatandaşların mücadele konusunda sürekli eğitilmesi ve haşereyi üreten yerler hakkında duyarlılığının arttırılması için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.
Toplantıya katılan ENVİROTEK Firması yetkilileri, haşere mücadelesinin daha çok Larva yani üremenin ilk safhalarında yapılması gerektiğini ve bunu yaparken de mümkün mertebe doğal larvasitler kullanılması gerektiğini ifade etti.
ENVİROTEK Firması yetkililerinden Sümeyra Yaşar, seminerde yaptığı açıklamada; “Dünyada kullanılan ve tabiatta hiç bir kalıntı bırakmayan biyolojik larvasitlerden BTI baktersi tamamen doğal bir ürün ve oldukça etkili. Haşere ile mücadele ederken doğru zamanda doğru teşhislerle ve doğru maddelerle müdahale etmeli ve hizmetin nasıl yürütüldüğü konularında vatandaşın süreçlere dahil edilmesi hayati önemdedir. Apartmanından dereye sürekli lağım akıtan veya evinin etrafında gübre yığınlarını hiç örtmeden biriktiren bir çok vatandaşımızın söz konusu kirliliklerin yarattığı sıkıntılar konusunda duyarlılaştırılması, sineksiz bir Hatay için çok önemlidir” dedi.Mehmet ÖZGÜN

(Visited 1 times, 1 visits today)