Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

HBB’den Baro İddialarına Cevap:

“HBB’nin Doğal Yaşam Alanı

“HBB’nin Doğal Yaşam Alanı Denetime Açık”

Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, yasaklı ırk köpeklerin bulunduğu Doğal Yaşam Alanı’nda meydana gelen olayla ilgili bir açıklama yayımladı. Gelişmenin, Hatay Barosu tarafından gündeme getirilmesi üzerine, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nden konuyla ilgili şu açıklama yapıldı:

“Hatay Barosu Hayvan Hakları Komisyonu’nun, Yayladağı ilçesi sınırları içerisinde kurduğumuz doğal yaşam alanı ile ilgili olarak, asılsız iddialardan yola çıkarak yasal süreç başlatacaklarına yönelik kamuoyuna yaptıkları paylaşıma istinaden, açıklama ihtiyacı duyulmuştur.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı olarak, sahipsiz hayvanlara yönelik çalışmalarımızı, 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği doğrultusunda, Defne ilçesi sınırlarında bulunan Sahipsiz Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yürütmekteyiz.

7332 sayılı Hayvanları Koruma Konunu ve Türk Ceza Kanunu’nda yapılan değişiklikle, tehlike arz eden hayvanların beslenmesi yasaklanmış, bu hayvanlara el konulup, belediyelerin hayvan bakımevlerine götürülmesi zorunlu hale getirilmiştir. Sokaklardaki sahipsiz hayvanlar yanı sıra, tehlike arz eden yasaklı ırk köpeklerin toplatılması ve sahipli olanların da barınağımıza bırakılması sonucu, kapasitemizin çok üstünde hayvana bakmak durumunda kalınmıştır.

Yasalar gereği, nüfusu 25 binin üzerinde olan ilçe belediyelerinin, 2022 yılı sonuna kadar hayvan bakımevi kurmaları zorunlu iken, Hatay’daki ilçe belediyelerinin henüz bakımevi kurmamalarından dolayı, barınağımız, İskenderun hariç, 14 ilçemize mecburi hizmet vermeye çalışmaktadır. 600 yetişkin hayvan kapasitesi olan barınağımızda, yasaklı ırkların toplatılması sonrasında sıkışıklık yaşanması dolayısıyla, Yayladağı ilçesi Yukarıokçular mevkiinde ‘doğal yaşam alanı’ oluşturulmuştur.

Defne ilçesindeki tam donanımlı mevcut hayvan bakımevimize hasta, yaralı, güçten düşmüş olarak getirilen hayvanlar, tedavi edilip, kısırlaştırma ve rehabilitasyon işlemleri tamamlandıktan sonra, tekrar alındıkları ortama bırakılırken, doğal ortama bırakılmayacak olan tehlike arz eden ırklar, Yayladağı sınırları içerisindeki Doğal Yaşam Alanı’na nakledilmektedir.

HBB Doğal Yaşam Alanı’mızda, 7 gün 24 saat boyunca görevli personel bulunmakta olup, düzenli olarak su ve mama kontrolleri yapılmaktadır.

Sosyal medya üzerinde paylaşılan videolarda, yasaklı ırk köpeklerin kavga ettiği görüntülerde, birbirlerine saldırarak öldürdüğü iddia edilmiştir. Kavganın, doğal yaşam alanı içerisinde yaşanmış olması, ihmalden kaynaklı değildir. Ve kavgada, iddia edildiği gibi, herhangi bir ölüm vakası da yaşanmamıştır. Söz konusu kavgada yaralanan köpek tedavi altına alınmıştır.

HBB olarak, can dostlarımızın sağlıklı yaşamları için, tedavilerinden bakımlarına kadar tüm süreçlerini özveri ile yerine getirdiğimiz, Defne ilçesindeki Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi’miz ve Yayladağı ilçesindeki Doğal Yaşam Alanı’mız, vatandaşlarımızın vicdani ve gönüllü denetime açıktır. Kamuoyuna saygılarımızla bildiririz.” -Cemil Yıldız-