HBB’den sokak hayvanlarına şefkat eli …

HBB’den sokak hayvanlarına şefkat eli …

2016 yılında, 2500 sokak hayvanının tedavi edildiği bildirildi … 

Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne ait Geçici, Başıboş Hayvan Bakımevi ve Kısırlaştırma Merkezi’nin hayvan dostu belediyecilik anlayışını en iyi yerlere getirme hedefinde başa-rılı çalışmalara imza attığı belirtildi.  Zabıta Dairesi Başkanlığı’na bağlı olarak çalışan Geçici Başıboş Hayvan Bakımevi ve Kısırlaştırma Merkezi’nin, hayvan dostu personelleriyle birlikte Acil Müdahale Aracı, Yem Toplama Aracı, Hayvan Toplama araçlarıyla, 2016 yılında 5000’e yakın ihbarı değerlendirerek 2500 hayvanın tedavisini yaptığı bilgisi verildi.

444 12 06 İhbar Şikayet Hattı’na gelen aramaları anında değerlendirmeye alan HBB personelleri, yardıma ihtiyacı olan hayvanları tespit ederek Hayvan Bakımevine getiriyor. Genel sağlık muayenesinden geçen hayvanlar bir gün müşahede altında kaldıktan sonra türüne, yaşına ve cinsiyetine uygun kafeslere, karantina kafeslerine veya hastalığının derecesine uygun kafeslere alınıyor. Kuduz aşısı, iç parazitler uygulama, kısırlaştırma ve küpeleme işlemlerinden geçen hayvanlar iyileşme süreci tamamlandıktan sonra alındıkları ortama tekrar bırakılıyor. Doğal hayatı bilmeyen, sokaklarda yaşam mücadelesi veremeyen, sahipleri tarafından sokağa ve bakımevine bırakılan hayvanları toplayarak bakımlarını geçekleştiren Geçici Başıboş Hayvan Bakımevi ve Kısırlaştırma Merkezi’nin 2016 yılında 1183 köpeği ve 165 kediyi sahiplendirerek hayvan sever hemşerilerimize emanet ettiği bildirildi.

HBB Zabıta Dairesi Başkanlığı’nın şu ana kadar yapmış olduğu hayvan beslenme odakları ve hayvan bakımevleriyle sosyal belediyeciliğin Türkiye’deki en güzel örneklerinden birini sergilemeye devam ettiği belirtilirken, hayvan severlerin, Hatay’ın her noktasında yardıma muhtaç hayvanların yanında olma gayreti gösteren ekiplere, HBB Zabıta Dairesi Başkanı Edip Kadıpoğlu’na ve bu duyarlı çalışmalarda desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’a teşekkürlerini ilettiği ifade edildi.  Mehmet ÖZGÜN