Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

HDHO: İstanbul Sözleşmesi Uygulanmalıdır!

Hatay Dişhekimleri Odası (HDHO),

Hatay Dişhekimleri Odası (HDHO), İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasını istedi. Bir gece yarısı, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle ‘İstanbul Sözleşmesi’nden çıktık’ demenin, şiddetin desteklenmesi, hatta şiddetin ta kendisi olduğu görüşüne yer verilen Hatay Dişhekimleri Odası açıklaması şöyle:
“İlk imzacısı olduğumuz İstanbul Sözleşmesi’nden neden geri çekildiğimizin hiçbir açıklaması olamaz. Bu kararla, şiddet gören kadınlara, öldürülen kadınların yakınlarına karşı sorumluluklar hiçe sayılmıştır. Şiddetin artmasından başka bir şey sağlamayacak olan bu karar, tarihe utanç olarak geçecek, mücadele ve hukukun yerini bulması ile mutlaka sözleşmenin uygulanması sağlanacaktır.
Anayasamızın 90. Maddesi’ne göre, TBMM tarafından kanun ile onaylanması uygun bulunan İstanbul Sözleşmesi’nin, parlamentonun işlemi olmaksızın, tek yanlı Cumhurbaşkanı kararıyla sonlandırılması hukuka aykırıdır.
İstanbul Sözleşmesi Nedir?
* Tam adı, Kadına Yönelik Şiddete ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlara Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi’dir.
* Kadınlara yönelik şiddeti ortadan kaldırmayı ve kadınların insan haklarını korumayı amaçlar.
* Kadına yönelik şiddetin ve ev içi şiddetin ortadan kalkması için devletlerin kapsamlı ve bütüncül politikalar geliştirmesi gerektiğini söyler.
* Şiddete uğrayan ve uğrama olasılığı olan tüm kadınları ve kız çocuklarını korur.
* Birlikte yaşayıp yaşamadığına bakılmaksızın, ev içi şiddete uğrayan veya uğrama tehlikesi olan kadınları, çocukları, yaşlıları, engellileri, göçmen ve mültecileri, LGBT+’ları, kısaca herkesi korur. Bu nedenle, İstanbul Sözleşmesi’nden imza çekilme kararı derhal geri çekilmeli, İstanbul Sözleşmesi uygulanmalıdır.” -Cemil Yıldız-