Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

HDHO’dan Ağız ve Diş Sağlığı Haftası Mesajı:

Kovid-19, Tüm Sağlık Çalışanları

Kovid-19, Tüm Sağlık Çalışanları İçin Meslek Hastalığı Sayılmalı

Ağız ve Diş Sağlığı Haftası başladı. Hatay Dişhekimleri Odası, 22 Kasım gününü içine alan haftanın  Türk Dişhekimleri Birliği ve Odaları tarafından; toplumun ağız ve diş sağlığı konusunda bilinçlenmesine katkı vermek, dikkatini çekmek, doğru alışkanlıklar kazandırmak ve genel sağlığın ayrılmaz bir parçası olan ağız ve diş sağlığı konusunda izlenen politikaları değerlendirmek amacıyla “Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası” olarak kutlandığını duyurdu.
Türkiye’de Bilimsel Dişhekimliği’nin kuruluşunun 112. yılında, amaca ulaşabilme adına, hafta boyunca tüm Odalarla birlikte; toplumun ağız diş sağlığı farkındalığının arttırılması, koruyucu ve önleyici önlemler hakkında kamuoyu oluşturmak ve seslerini yetkililere ulaştırabilmek için değişik etkinlikler düzenlediklerini belirten Hatay Dişhekimleri Odası Başkanı Nebil Seyfettin, bu yıl ise Kovid-19 gölgesinde bir Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası ve Dişhekimliği Günü kutlaması yaptıklarını hatırlattı ve şöyle devam etti:
“Kovid-19 ve İzmir Depremi sonucu kaybettiklerimizin acısı yüreğimizdeyken, bu haftamızı, farkındalık yaratmaya yönelik etkinliklerle hatırlatıyoruz. Ağız ve diş sağlığının genel sağlığın ayrılmaz bir parçası olduğu gerçeğinden yola çıkarak, topluma verdiğimiz mesajlar yanında, pandemi döneminin karşımıza çıkardığı sorunlardan da bahsetmek zorundayız. Kamuda hizmet veren dişhekimlerinin filyasyon görevlendirmeleri, filyasyondakilerin sorunları, ADSM’de kalanların sorunları ve azalan hizmet nedeniyle hastaların sorunları, serbest çalışan dişhekimlerimizin ekonomik ve malzeme temin sorunları bunlardan bazılarıdır.
Kovid-19 salgınının ilk karşılayıcıları, doğaldır ki, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sağlık çalışanlarıdır. Kovid-19 salgınının başlangıcından bugüne, 148 sağlık emekçisini kaybettik. Acımız sonsuzdur. Kovid-19 hastalığında, mesleki maruziyet açısından, sağlık çalışanları içinde en riskli gruplardan birisi dişhekimleridir.
Ne yazık ki Kovid-19, ülkemizde halen resmi olarak meslek hastalığı olarak kabul edilmemektedir.
-KOVID-19 MESLEK HASTALIĞI SAYILMALI-
Hatay Dişhekimleri Odası mesajında, Kovid-19’un meslek hastalığı sayılması gerekliliğine de yer verildi ve şöyle denildi:
“Koronavirüs, üretimde var olan krizi daha da derinleştirmiştir. Ekonomik çözülmeler, tüm dünyada ve ülkemizde, halkın yaşam standartlarında köklü yıkılmalara neden olmaktadır. Buna bağlı olarak da, kamu ve özelde çalışan dişhekimlerimiz de bu krizden etkilendiler. Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı, tarafımızdan defalarca gündeme getirilen çözüm önerilerimizi hayata geçirmelidirler.
Kamuda çalışan dişhekimleri; yüksek enfeksiyon riski, fiziksel yorgunluk ve maddi kayıplar yanında, görev tanımında yer almayan, iş sağlığı ve güvenliğinden yoksun, meslek tanımına ve onura uymayan görevlendirmelerle karşı karşıya kalarak, tükenmişlik sendromuna sürüklenmişlerdir. Halkın sağlığa ulaşma hakkı kapsamında dental tedaviler yapılamamaktadır. Döner sermaye uygulaması ve performans sistemindeki yanlışlıklar, bu pandemi döneminde tüm acı sonuçları ile ortaya çıkmıştır. Ödenemeyen veya eşit dağıtılmayan döner sermaye ile karşı karşıya kalınmıştır. Reel maaş düşüşü ve geçim sıkıntısı yaşanmaktadır.
Sorunların tespit ve çözümüne ilişkin talebimiz, meslek örgütlerinin sürece derhal dahil edilmeleridir. Meslek örgütleri Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’na alınmalı, Odalarımız ise İl Pandemi Kurullarında muhakkak temsil edilmelidir. Alınacak önlemlerde ve görevlendirmelerde görüşleri alınmalı, karar mekanizmalarında söz sahibi olmalıdırlar.
Kovid-19 pandemisinin yaşandığı bu dönemde, halkımız, ağız diş sağlığı tedavilerinde büyük sıkıntılar yaşamakta ve ADSM’lerde hasta birikimi gözlenmektedir. Bunu gidermek için, tüm sağlık hizmetlerinin özelden satın alındığı sistemde, ağız diş sağlığı hizmetlerinin özelden de alınmasının tekrar gündeme getirilmesini istiyoruz.
Komşularımızdan gelen göç dalgası, ülkemizi ve bizi hem ekonomik, hem sosyokültürel olarak olumsuz etkilemektedir. Son dönemlerde ülkemizde dişhekimi olduğunu iddia eden denetimsiz çalışan Suriyeli göçmenlerin yarattığı sorunların bir an önce çözülmesini bekliyoruz. Muayenehane hekimliği yapan dişhekimlerinin, yanlarında dişhekimi istihdamını engelleyen yasal düzenlemelerin ortadan kaldırılması gerektiğini düşünüyoruz.
Anayasa’nın 135. Maddesi ile kamu kurumu niteliğinde kurulmuş meslek birliklerinin ve Odalarının görevlerini yerine getirebilmesi için, kamusal yetkilerinin korunması zorunludur ve bu zorunluluk, demokrasinin güvencesidir.
Toplumun ağız diş sağlığında gerçek anlamda düzelme, ancak dişhekimlerinin özelde ve kamuda emeklerinin karşılığını alabildiği, insanca çalışma ve yaşama taleplerinin karşılandığı zaman görülecektir. Bütün bu zorluk ve engellemelere karşın, meslek örgütümüz olan Türk Dişhekimleri Birliği, meslektaşlarından ve Odalarından aldığı güçle, halkın ağız ve diş sağlığını koruyup geliştirmeye ve meslektaşlarının haklarının savunucusu olmaya devam edecektir.
Pandemi sürecinde ve Ege depreminde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’ tan rahmet, hasta ve yaralılara acil şifalar dileriz. Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası boyunca desteğini bizden esirgemeyen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Doç. Dr. Lütfi Savaş’a teşekkür ederim.
Bu duygularımla, meslektaşlarımızın ve halkımızın 22 Kasım Ulusal Dişhekimliği Gününü ve Toplum Ağız Diş Sağlığı Günü’nü kutluyoruz.” -Cemil Yıldız-