HDP’den Sivas Katliamına Kınama

HDP’den Sivas Katliamına Kınama

HDP Hatay İl Eşbaşkanları Sultan Başaran ile Kerem Nalbant açıklamalarında Sivas katliamını 25. yıldönümünde kınadıklarını bildirdi.
Dün parti binasında Milletvekili Barış Atay ve partililerle birlikte düzenlediği basın toplantısında,2 Temmuz 1993’de Sivas Madımak Oteli’nin ateşe verilmesiyle başlayan katliamın, çeyrek asırdır yürekleri yakmaya devam ettiğini hatırlatan HDP İl Eşbaşkanı Kerem Nalbant şöyle devam etti:
“Sivas Katliamı düşünce ve ifade özgürlüğünün engellendiği linç kültürüyle yaşam hakkının fiilen sona erdirildiği kara bir gün olarak tarihe geçmiştir.
Bu katliam aydınlığa, demokrasiye, halkların kardeşliğine ve bir arada yaşama kültürüne yapılan bir saldırıdır. Bugüne kadar Sivas katliamını gerçekleştirenler ile bu katliamı engellemek için kılını kıpırdatmayanlardan hesap sorulmadığı gibi, halkları birbirine düşürmeyi hedefleyen provakasyonlar ve gerici-ırkçı saldırılar yıllardır artarak devam etmiştir. 2 Temmuz 1993’te aydın ve sanatçıların diri diri yakılmasına neden olanları korumaya çalışanlar, yaşanan acıları unutturmaya ya da gerçek katilleri yalan haberlerle aklamaya çalışmaktadırlar.”
Sultan Başaran ile Kerem Nalbant imzalı HDP açıklamasında ayrıca , İçişleri Bakanının, CHP ‘li il başkanlarının şehit cenazelerine alınmaması ile Genel Başkanları Pervin Buldan’ı tehdit ettiği ile ilgili iddialar üzerine de; “Sivas’ı yakan zihniyetle eşdeğer bir davranış tarzıdır” değerlendirmesi yapıldı.
-Cemil Yıldız-