Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Hedef gösteren dil ve söylemler

Irkçılığı körüklüyor! Geçtiğimiz günlerde

Irkçılığı körüklüyor!

Geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamayla, Suriyeli mültecilerin Hatay’da demografik yapıyı değiştirdiği yönünde açıklamalara yer veren Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı’na cevap, İnsan Hakları Derneği (İHD) MYK Üyesi ve Hatay Şube Sekreteri Mürsel Tonguç Salmanoğlu’ndan geldi.

Katıldığı bir radyo programında, kentte hızla artan Suriyeli nüfusun, sosyal ve ekonomik hayatı olumsuz etkilediğini söyleyen, Suriyelilerin, Hatay topraklarını satın almaya başladığını, yakın zamanda sınır bölgelerinde toprak sahibi olacaklarını, demografik yapının ise giderek değiştiğini, bunun da yönetsel anlamda yansımaları olacağını söyleyen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın ardından konuşanlar, sığınmacıları hedef gösteren ifadeler için uyardı.
Burcu Özkaya Günaydın’ın Gazete DUVAR için yaptığı habere konuşan, İnsan Hakları Derneği (İHD) MYK Üyesi ve Hatay Şube Sekreteri Mürsel Tonguç Salmanoğlu, ırkçı söylemin hedef tahtasındaki Suriyelilerin bir figür haline geldiğini vurguladı, siyasetçilerin Suriyeli mültecileri hedef gösteren dil ve söylemlerinin ise ırkçılığı ciddi anlamda körüklediğinin altını çizdi.
Canlarını kurtarmak için ülkelerini terk etmek zorunda kalan kişileri Türkiye’nin temel sorunu olarak lanse etmenin akla mantığa sığmayan, şovenist bir tutum olduğunu dile getiren Salmanoğlu, “İnsan hak ve özgürlüklerine aykırı olan bu söylemi doğru bulmuyoruz” dedi.
Yaşanan tartışmalara rağmen, kentler için kendi yaşam formları içinde yaşamaya çalışan Suriyeliler ise yaşanan tartışmaların çoğundan habersiz, hayat mücadelesi veriyor. -Tamer Yazar-