Hedefleri 10.000 Ağaç Dikmek

Hedefleri 10.000 Ağaç Dikmek

Suriyeli 30 Yetim Çocuk Hatay’da Ağaç Dikti

İlimiz Reyhanlı ilçesinde bulunan Reyhanlı Eğitim Köyü’nde kalan Suriyeli yetim çocuklar, ‘Hatay’a Bir Nefes Ol’ kampanyası kapsamında Kırıkhan ilçesinde fidan dikti.

Hatay’daki Yetim Vakfı, çocuk ile doğa arasındaki iletişimi artırmak ve daha yaşanabilir bir çevre oluşturmaya katkı sağlamak için Çevre Kuruluşları Derneği (ÇEKUD) ile birlikte Kırıkhan ilçesinde düzenlenen ‘Hatay’a Bir Nefes Ol’ fidan dikme etkinliğine, Reyhanlı Eğitim Köyü’nde kalan 30 Suriyeli yetim çocukla katıldı. Çocuklar, fidanları, kendi elleriyle toprakla buluşturdu.
Hedef 10 Bin Fidan Dikmek
Etkinliğe katılan Reyhanlı Eğitim Köyü’nün Tanıtım Koordinatörü İskender Taghiyev, Yetim Vakfı olarak, dünya ağaçlandırma gününde, Reyhanlı Eğitim Köyü’nde öğretim gören 30 çocukla birlikte Kırıkhan’a ağaç dikimi için geldiklerini söyledi.
Hatay’da yakın zamanda orman yangınlarının yaşandığını hatırlatan Taghiyev, “Hatay, bu yangından olumsuz anlamda etkilendi. Çocuklarımız, burada fidanlarını toprakla buluşturdu. Amacımız, çocuklarımıza yeşil bir dünya bırakabilmek. Yetim Vakfı olarak, ‘doğa yetim kalmasın’ kampanyamızda burada bulunduk. Amacımız, yakın zamanda, Hatay bölgesinde 10 bin ağacın üzerinde fidan dikmek ve doğanın yeşillenmesi için çalışmak” dedi.
Reyhanlı Eğitim Köyü Neden Kuruldu?
Dünyaya, savaşın ortasında veya yurtlarından uzakta göz açan çocukların kısacık hayatlarına, maalesef ki şiddet, korku, kaybetme duygusu ve zorla göç ettirilme şekil verdi. Savaş mağduru çocukların zihnen ve bedenen sağlıklı büyüyebilmeleri için güvenli bir ortamda hayatlarını sürdürmeleri, psikolojik sorunlarının rehabilite edilmesi, ayrıca gerek akademik, gerek karakter, gerekse manevi gelişimleri temel ihtiyaçların başında geliyor.
İki gün önce Kırıkhan’da ağaç dikme kampanyasına katılan Suriyeli yetim çocukların barındığı Reyhanlı Eğitim Köyü, bu ihtiyaçların giderilmesi amacıyla hayata geçirildi.
Reyhanlı Eğitim Köyü, öncelikli olarak; yetim, öksüz ve muhtaç durumdaki çocuklarımız için bir eğitim ve rehabilitasyon merkezidir. Merkezde, Suriyeli yetim çocukların beslenme, giyinme ve barınma ihtiyaçlarının ötesinde, onların ruh ve beden sağlığı içerisinde sevgi ve şefkat ortamında gelişmeleri esastır. -Mehmet Durmaz-