Hekimlere Kıymayın!

Hekimlere Kıymayın!

Türk Kardiyoloji Derneği’nden, sağlıkta şiddet protestosu

      Türk Kardiyoloji Derneği, MKÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinde, görev yaptığı esnada uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybeden Dr. Ekrem Karakaya için bir araya geldi, sağlıkta şiddeti protesto etti ve “hekimlere kıymayın” mesajını verdi.

      Hekimliğin yalnız meslek değil, hiçbir ayrım gözetmeden insanlara hizmeti esas alan bir yaşam biçimi olduğunun belirtildiği Türk Kardiyoloji Derği ortak açıklamasında şunlara değinildi: “Hepimiz yemin ettik, yaşamlarımızı insan hayatına adayacağımıza… Mesleğimizi vicdanla, onurla sürdürmek üzere biz and içtik. İnsan haklarından ve bireysel özgürlüklerden yana olmak için söz verdik. Bizler tıp fakültesi sonrası kardiyoloji alanında uzmanlık eğitimini tamamlayıp ‘kardiyoloji uzmanı’ olduk. Yüreğimizden geçen her zaman insan kalbine dokunmaktır, deva arayanların şifa bulmasını sağlamaktır.

      Her gün onlarca hastayı takip eder, saatler süren yüksek riskli operasyonlara gireriz. Elimizden geleni yapsak da bazen kaderin önüne geçilemez ama son nefese kadar, kalp durana dek hastalarımızın yanındayız. Asistanlık dönemimizde pek çok hayal kurardık, yıllar geçtikte hayaller gerçeklerle tanıştı. Yorulduğumuz, kırıldığımız, gücendiğimiz oldu ama meslek aşkımız bizi her zaman hayatta tuttu. Bugün artık tek beklentimiz kaldı, mesleki yetkinliklerimizi huzur içinde kullanabilmek. Arkamıza bakmadan yürüyebilmek, hasta yakınları tarafından darp edilmemek, hekimliği can korkusu olmadan sürdürebilmek. Son nefese kadar, kalp durana dek vazifemizin başına kalabilmek. Poliklinikte, muayenehanede, hastane önünde katledilmemek! Hekimlik andına son nefesimize kadar sadık kalabilmek için, sözümüzden dönmemek için bizler ecelimizle ölebilmek istiyoruz. Bu dileğimizi bize çok görmeyin! Hekimlere kıymayın, biz hepimiz için vazife başındayız. Doktorların öldürülmesine hep birlikte DUR diyelim!”       Mehmet ÖZGÜN