Helvacı Çiftinden Zeytin Ağacı Bakışı:

Helvacı Çiftinden Zeytin Ağacı Bakışı:

Yakılmak için  Kesilmemesi Adına  Üretime Alıyoruz

                Antakyalı Nihat Helvacı, eşi ile birlikte ağaçtan figürler başta olmak üzere, işlemeler yaptıklarını, ilimizde geçmişi binlerce yıla dayalı zeytin ağacının ise hiçbir alanda kullanılmadığı gibi, yakılmak üzere kesildiğini hatırlattı ve bu süreci tersine döndürmek üzere hobi olarak başladıkları işleme atölyesinde bundan böyle zeytin ağaçları kullanacaklarını söyledi.

                Nihat Helvacı adlı genç, sosyal medya paylaşımında şunları aktardı:

                “Merhaba, ismim Nihat Helvacı. Hatay-Antakya’da ufak bir atölyede hobi olarak bu işe başladım. Keyif alarak yaptığım bu hobi, artan talepler ve sevgili eşim Yasemin’in katkılarıyla, yavaş yavaş işe dönüşmeye başladı. İşin içine girdikçe, dikkatimizi çeken durumlar olmaya başladı.

                Artan nüfus ve beraberinde getirmiş olduğu daha fazla konut ihtiyacı nedeniyle, maalesef, bölgemizin simgesi olan zeytin ağaçları başta olmak üzere, yeşil alanlarımız hızla azalıyor. Yazık ki yöremiz ağacı zeytin, bu durumdan etkilenen baş argüman durumunda.

                Kökleri, insanlık tarihinin başlangıcına kadar uzanan bu ağaç, delikli yapısı ve işlemesi zor olduğun-dan, endüstriyel sanayide de yer alamayıp, maalesef yakılmak üzere kesilmekte. Kesilmiş zeytin ağaçlarını yanmaktan kurtarmayı kendimize misyon edinerek, ürünlerimizi ağırlıklı olarak zeytin ağacından zevkle üretiyoruz.”  -Duygu Ertaş-