Hem Ankara hem Hatay’daki

Hem Ankara hem Hatay’daki

Yetkililere Çağrı Var

Hatay kadın siyasetinin TBMM’deki güçlü isimlerinden, HDP Milletvekili Tülay Hatimoğullları, Hatay’ın Samandağ ilçesindeki Milleyha Kuş Cenneti’nde bulunan gölün hemen yanına açılan su kanalına işaret etti, duruma tepki gösterdi.

Önceki gün, “Kuşların ana göç yolu üzerinde olan, Hatay Samandağ’daki Milleyha Kuş Cenneti’nde tam 21 kilometre yürüyüş yaptım. Yürürken, kuş cennetindeki gölün kenarına koca bir kanal açılmış! Buna nasıl izin veriliyor? Bir Tuz Gölü vakası daha yaşanmadan, burada olanların önüne geçmeye davet ediyorum” şeklinde bir açıklama paylaşarak, olası bir çevre felaketi noktasında Hatay ve Ankara’daki yetkilileri göreve çağıran, Kuş Dedektifi, Yaban Hayatı Uzmanı, Fotoğrafçı Emin Yoğurtcuoğlu’nın ardından bölgeye giden, Hatay kadın siyasetinin TBMM’deki güçlü isimlerinden HDP Milletvekili Tülay Hatimoğullları’nın mesajı da farklı olmadı.
-HEDEF, GÖL MÜ?-
Bölgede bulunan gölün, canlı hayatı ve devamı için çok önemli olduğuna işaret eden Tülay Hatimoğullları, şunları söyledi:
“Burası, tüm Türkiye’de bilinen bir kuş cennetidir. Göçmen kuşların yuvalandığı, neredeyse en önemli noktalardan da birisidir. Su ihtiyaçlarını da karşıladıkları bir bölgedir. Şimdilerde ise Milleyha Kuş Cenneti’nde bulunan gölün kurutulmasına yönelik bazı çalışmaların yapıldığını fark ettik. Burada açılan, sizin de gördüğünüz suni bir kanalla, buradaki gölün kurutulmak istendiğini düşünüyorum. Etrafa da, yüzlerce kamyona karşılık gelecek kadar bir molozun döküldüğünü görüyoruz. Bununla ilgili Türkiye’deki bütün ekoloji güçlerini, ekoloji mücadelesi veren güçleri bu konuda daha duyarlı olmaya davet ediyoruz.
Şunu da belirtmeliyim ki… Samandağ’dan ve Hatay’dan bu konuyu gündeme taşıyan, bizleri de bu konudan haberdar eden doğa savunucuları, ekoloji uzmanları var. Onlara, herkes adına çok teşekkür ediyorum. Şüphesiz ki bu konunun üzerine çok daha detaylı gideceğiz. Ancak bu konuda yaratılan farkındalık da çok önemli.”
-KUŞ YOLU!-
Samandağ’daki Milleyha Kuş Cenneti’nin, göçmen kuşların yolları üzerinde önemli bir mola noktası olduğuna da işaret eden Tülay Hatimoğullları, şöyle devam etti:
“Buradaki göl, Asi Nehri’ne ait son kale olarak da biliniyor. Burayı kurutmak demek, Asi’ye de zarar vermek demek, ekolojik sistemin dengesine de zarar vermek demek. Zira buradaki son tespitlerde, elde edilen kuş türü toplam 282 olarak belirlenmiş. Öyle ki, Manyas Kuş Cenneti kadar da önemli bir yer burası.
Şunu bir kez daha dile getirmek gerekiyor… Bizlerin, eko sistemi koruma dışında bir seçeneği yok. Doğanın dengesini bozan bu tür adımları durdurma dışında bir seçeneğimiz yok. Bu konuda, başta yerel yönetimler olmak üzere, toplumun tüm kesimlerine büyük görevler düşüyor. Bu gidişata bir an önce bir ‘dur’ denilmelidir. Bir doğa katliamına daha izin veremeyiz. Samandağ halkına ayrıca bir çağrı yapmak istiyorum… Gelin, Milleyha’daki dengeleri yok edecek bu adımlara karşı mücadelemizi hep beraber yürütelim, sesimizi hep beraber yükseltelim.
Bizler de, bu ülkenin seçilmiş Milletvekilleri olarak, bu konunun sonuna kadar takipçisi olacağımızı, olacağımı ifade etmek istiyorum. Ayrıca bu konuda, durumu Meclis’e taşımak da dahil olmak üzere, üzerimize düşen tüm görevleri üstleneceğimizi söylemek istiyorum.”
-ELDEKİ KARE!-
Kuş Dedektifi, Yaban Hayatı Uzmanı, Fotoğrafçı Emin Yoğurtcuoğlu’nın, bölgeye dair verdiği son detaylar ise Tülay Hatimoğullları’nın çağrısını güçlendiren bir çerçeve çiziyor, eldeki son fotoğraf karesine…
“İlkbaharda su tutan, çok önemli tuzcul bitkilerin bulunduğu, binlerce yıllık bir sulak çayır ekosisteminin üstünün birkaç kamyon ve dozerle toprak doldurulduğunu gözyaşları içinde izledim. Biraz daha ilerlediğimde, sahile vuran çöplerin arasında dinlenmeye çalışan, şaşkınlık içindeki Uzunbacak kuşunu görünce de, onun adına, insanlık için gene utandım. Kuşlar, çocuklar gibidir. Saflardır, tertemizlerdir. Konacak tek bir düzgün alanı olmadığından, belki göç yolunda ölüp gidecek, bu suya bağımlı kuşlar… Benim anlayamadığım, insan, bu çağda, su kaynağını, bir gölü niye yok etmek ister? Suyun önemini hala nasıl anlayamamış olduğumuz, tepemden aşağı yıldırım gibi düşüyor. Asi Nehri’nin son yadigarı olan Milleyha Kuş Cenneti dediğimiz yer, Hatay’da Asi’ye ait kalan son kale, doğa adına.”
-Tamer Yazar-

(Visited 1 times, 1 visits today)