Hem çaldılar hem söylediler

Hem çaldılar hem söylediler

Duygulara tercüman oldular

Gazi Ortaokulu tarafından bu yıl 5.ncisi düzenlenen Türk Halk Müziği konserinde veli ve davetlilere türkü ziyafeti sunuldu. İskenderun Belediye Kültür Sarayı’nda düzenlenen Türk Halk Müziği konserinde, öğrenciler, bağlamalarıyla mızraplarından dökülen türkü namelerini hikayeleri ile söylerken, davetliler adeta o türkülerle hikayeleri yaşadılar.
-İMKAN VERİLİRSE-
Konser öncesi bir konuşma yapan Gazi Ortaokulu Okul Müdürü Zeyid Doğan, “Öğrencilerimizi bugünlere getiren veli ve hocalarımızı yürekten kutluyorum. İmkan verilirse, öğrencilerimiz hem eğitim de hem de sosyal faaliyetlerde daha başarılı olacaklarına yürekten inanıyorum. Bu gece için yoğun bir şekilde hazırlanan öğrencilerimize verecekleri konser için şimdiden teşekkür ediyorum” dedi.
İskenderun’da yarım asra yakın Türk Halk Müziği’ne gönül veren, sayısız öğrenciyi bağlama ile tanıştıran ve mızraplarını konuşturmalarına vesile olan Zeki Altıparmakoğlu ile Şef Feryal Mistikoğlu ise konseri kusursuz bir şekilde yöneterek, Türk Halk Müziği’ni davetlilere hikayeleri ile sundular.
-HEPİMİZİN GÖREVİ-
Konser sonrası tüm öğrencileri ve Gazi Ortaokulu idarecilerini gönülden kutlayan İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Tuğrul ise, “Bu gece bizlere Türk Halk Müziği’nden eserler sunan, hem çalıp hem söyleyen tüm öğrencilerimizi ve bu öğrencilerimizi yetiştiren öğretmenlerimizi gönülden kutluyorum” dedi.
Türkülerin, Türk kültürünün yaşam tarzı olduğunu söyleyen Tuğrul, şöyle konuştu:
“Türküler sevdadır. Türküler Anadolu’dur. Türküler hayattır. Bu akşam, burada, her Türkü hikayesiyle sunuldu. Her türkünün ayrı bir hikayesi var. Kimisi kibritle yazar, kimisi de sazın tellerine yazar bu türküleri. Bu salonda, velilerle ve öğrencilerimizle dinlediğimiz bu türküler, bizim ve bizden önceki kuşakların türküleridir. Bu türkülerimizi bizden sonraki kuşaklara da aktarılmasında bizlere görevler düşmektedir. Bu vesile ile bizlere bu geceyi yaşatan Gazi Ortaokulu yöneticilerine teşekkür ediyorum.”
Türk Halk Müziği konserine, İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Tuğrul’un yanı sıra Şube Müdürleri, okul müdürleri, veliler, davetliler ve öğrenciler katıldılar. -Tamer Yazar-