Hem engelleri kaldıracağız, hem iş alanları yaratacağız

Hem engelleri kaldıracağız, hem iş alanları yaratacağız

İTSO-İSTE İşbirliğiyle Avrupa Birliği (AB) Destekli ‘Engeller Kalkıyor’ Projesi tanıtım toplantısı İTSO da gerçekleştirildi. Keyifli haberi veren isim ise, İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz oldu…

AB Destekli ‘Engeller Kalkıyor’ Projesi kapsamında İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) tarafından yürütülen ve İskenderun Teknik Üniversitesi’nin (İSTE) de ortağı olduğu çalışmanın tanıtım toplantısı yoğun ilgi gördü.
-AMAÇ NE?-
Dezavantajlı kişilerin istihdam edilebilirliğinin, istihdam ve işgücüne katılım oranlarının arttırılması ve işgücü piyasasına girişlerinin önünde yer alan engellerin kaldırılmasını hedefleyen “Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu ile İstihdam Edilebilirliklerinin Desteklenmesi Hibe Programı” kapsamında hayata geçen “İskenderun’da Engeller Kalkıyor Projesi”, engelli bireyler için hayatını daha da kolaylaştırmayı amaçlıyor. Bu amaç doğrultusunda başvurular alınmaya başlandı bile…

-100 ENGELLİ-
“İskenderun’da Engeller Kalkıyor Projesi”nin açılış ve bilgilendirme toplantısında konuşan ve proje kapsamında 100 engelli vatandaşa eğitim verileceğini kaydeden Proje Koordinatörü Dilek Babat Yalçın, şöyle konuştu:
“01.11.2016 tarihinden itibaren çalışmalarına başlanan projede Temel Bilgisayar, İngilizce, Girişimcilik ve Ön muhasebe eğitimlerinin verilmesi planlanmıştır. Bir yıl boyunca sürecek olan proje kapsamında İSTE Öğretim Üyeleri tarafından verilecek eğitimlerin yanı sıra kursiyerlerin istekleri doğrultusunda iş kurmalarına yönelik danışmanlık hizmeti de verilecektir. Toplam bütçesi 170.023,83 Euro olan projenin % 10’u İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası tarafından karşılanacaktır. İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Proje Koordinatörlüğü’nde alınacak başvurular 30 Ocak 2017 tarihine kadar devam edecektir.”

Proje Koordinatörü Dilek Babat Yalçın, engelli bireylerin istihdamı üzerine toplumda farkındalık oluşturulması hedeflenen Proje’ye destek olmak isteyenlerin ve Proje’ye katılmak isteyenlerin katılımlarını beklediklerini de belirtti.

-ENGELLER ZİHİNDE-
Engellerin insan zihninde oluştuğunu ifade eden İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz ise, “Engelli bireylerin yaşam standartlarının yükseltilmesi ve toplumda meydana gelen ön yargıların bertaraf edilmesi için böyle bir projeye imza attık. Engelli bireylerimiz için öncelikle yapmamız gereken, her durumda pozitif ayrımcılık olurken onların istihdam şartlarının iyileştirilmesidir. Bizler de, bu yolda engelli bireylerle ilişkiler kurulması, engellilerin yaşam standartlarının yükseltilmesi, istihdam olanaklarının arttırılması için böyle bir projeyi İskenderun Teknik Üniversitemiz ile birlikte gerçekleştirdik. Hep birlikte bu projeye destek verelim. En azından İskenderun’da engelleri ortadan kaldıralım diye düşünüyoruz” dedi.
-GÖREVE HAZIRIZ-
Toplumsal birliktelik ve kalkınma için, Üniversite olarak üzerlerine düşecek tüm görevleri yapmaya hazır olduklarını kaydeden İSTE Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Aktaş’ın ardından konuşan İskenderun Kaymakamı Hasan Özyiğit ise projede emeği geçen herkese teşekkür etti.
-Tamer Yazar-