Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Hem kirliliğe çözüm…

Hem de açlığa çare…

Hem de açlığa çare…

Hatay’daki hayvan severlerin ‘örnek’ olarak gösterdiği uygulama, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi imzalı. Geliştirilen Mamamatik Projesi’nde “cam, metal veya plastik”, her 5 atık şişe karşılığında bir paket mama veriliyor.

Antakya, Defne ya da diğer ilçelerde, belediyelerin, sokak hayvanlarının ‘beslenme odaklarına’ yeterince katkı sunmadığı eleştirileri paylaşılırken, buna dair bir başka belediye çalışması örnek olarak gösteriliyor. Hatay’daki hayvan severlerin de örnek olarak gösterdiği uygulama kapsamında, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, bir yandan vatandaşlarda çevre ve sıfır atık bilincini oluşturma diğer yandan da sokakta, su ve yiyecek bulmakta zorlanan hayvanlar için çare olma adına Mamamatik Projesi’ni hayat geçirdi. Mamamatik, 5 şişe atık karşılığında mama vererek, sokaktaki can dostların beslenmesine katkı sağlıyor.

-BİZDE DE!-

Mamamatik cihazını kullanan vatandaşlar, “Proje sayesinde, evde biriktirdiğimiz şişeleri de geri kazandıracağız. Bu atıklar, hayvanlara mama olarak geri dönmüş olacak. Projenin yaygınlaştırılmasının iyi olacağını düşünüyoruz” açıklamasında bulunurken, Hatay’daki beklenti de bu tür projelerin kent genelinde yaygınlaştırılması. Bu şekilde kent insanında hem “çevre bilinci” yaratılması hem de sokak hayvanlarının ağır kış koşullarındaki “açlığına destek” olunması.

-İSTENEN!-

Bu konuda konuşan vatandaşlar ve hayvan severler benzer projeler için destek verirken, şunları söylediler:

J.Ş. >> Kronik bir sorun ve her sene bu zamanlarda hep aynı şeyleri konuşup, “acaba ne yapabiliriz’ kısmına cevap bulmaya çalışıyoruz. Eldeki, güzel bir cevap bence. Tabi uygulama safhasına taşıması gerekenlere de sormak gerek! Taşırlar mı, diye!

H.Ö. >> Bizim apartmanın önüne, her sene yaz-kış su ve mama koymaya çalışıyoruz. Hatta buraya sürekli gelen kedilerimiz bile var. Ama o kadar çoklar ki, kurumsal çözüm şart.

V.Ö. >> Çocuklarımıza, sokak hayvanlarına yardım yapmanın önemini anlatıyoruz. Aslında bu kadar aç ve çaresiz bırakılmasalar, insanlardan bu kadar korkarak yaşamasalar, saldırganlaşmayacaklar da ama… Bunu yapmak yerine, onları kaderlerine terk ederek vahşileştiriyoruz. Balıkesir ise konuyu insanileştirmiş. Olması gereken…

Tamer Yazar