Hem Uyardı, Hem Övdü

Hem Uyardı, Hem Övdü

Okul Müdürü Doç. Dr. YETİM, Sağlık Bölümü öğrencilerini uyardı:

 

“Sizler, bu sağlık zincirinin ilk temel taşlarısınız. Riskli bir görev yapıyorsunuz. Enfeksiyon, travma ve darp riskiyle karşı karşıyasınız.”Doç. Dr. Yetim’den övgü dolu sözler de, “ATT ve Paramedik Bölümlerindeçalışan sağlık çalışanları, ölümle yaşam arasındaki o ince çizgide yaşama elini uzatan sarı melekler” oldu.

MkÜ Hatay Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ile Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik) Derneği işbirliğinde, “Neonatal Resüsitasyon ve Transport” adlı bir seminer düzenlendi. Meslek Yüksekokulu öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen etkinlikte, bölümle ilgili farklı sunumlar yapıldı ve  öğrencilere mesleğin incelikleri aktarıldı.

Seminerde konuşan Hatay Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Tülin Durgun Yetim, yaşadığımız bu süreçte sağlık çalışanlarına daha fazla sorumluluk düştüğünü ifade ederek, “Çok zorlu süreçlerden geçtiğimizin farkındayız. Sizler, bu sağlık zincirinin ilk temel taşlarısınız. Riskli bir görev yapıyorsunuz. Enfeksiyon, travma ve darp riskiyle karşı karşıyasınız” dedi.

Sağlık çalışanlarının çok önemli bir görev üstlendiğini vurgulayan Yetim, şöyle devam etti:

“Paramedikler, ATT’ler, bu sağlık sektörünün baş aktörüdür. ATT ve Paramedik olarak, sosyo-kültürel seviyesinin ne olduğunu bilmediğiniz birçok insanla karşı karşıya kalıyorsunuz. Özellikle giyim kıyafet konularında dikkatli olmanızı, temiz görünmenizi, düzgün konuşmanızı ve insanlarla diyaloglarınızı çok iyi bir şekilde geliştirmenizi istiyoruz. Özellikle sizlerin iyi bir psikiyatrist olmanızı bekliyoruz. Hasta geldiğinde ya da hastaya gittiğinizde, ilk aşamada koordinasyonu çok iyi yapabilmeli, oradaki hasta ve hasta yakınlarını çok iyi sakinleştirebilmelisiniz. Panik halindeki konuşmalarınız, sizden yardım bekleyen insanları daha da tedirgin edecektir. Bu nedenle, özellikle konuşmamıza ve davranışlarımıza çok dikkat etmemiz gerekiyor.”

Doç. Dr. Yetim, ATT ve Paramedik bölümlerinde çalışan sağlık çalışanlarının ölümle yaşam arasındaki o ince çizgide yaşama elini uzatan sarı melekler olduğunu sözlerine ekledi.

Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri Paramedik Derneği Akdeniz Bölge Koordinatörü Abdullah Baltacı da yaptığı konuşmasında, “Bugün, artık sınırları mesleğimizi aşan misyona ve vizyona sahip bir sivil toplum örgütünün temsilcileriyiz” dedi.

Konuşmaların ardından, bölüm öğrencilerine, mesleğin riskleri ve inceliklerini anlatan sunumlar yapıldı.

-A. Halik Görün-