Her 3 Gençten 1’i İşsiz

Her 3 Gençten 1’i İşsiz

Milletvekili Topal, işsizlik sorununu önerge ile meclis gündemine getirdi

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, bir grup milletvekiliyle birlikte meclis başkanlığına ilettiği önergede işsizlik sorununu gündeme getirdi.
Türkiye’de resmi işsizlik oranının yüzde 13.9’a ulaştığı belirten Milletvekili Topal, Temmuz 2019’da açıklanan, 4 milyon 596 bin kişi olarak açıklanan resmi işsiz sayısının Türkiye’nin yaşadığı en yüksek işsizliği gösterdiğine vurgu yaptı.
İşsizlikte en fazla gençler etkileniyor …
İş bulma umudu kalmayıp da resmi istatistiklerde işsiz sayılmayan 2 milyon 448 bin kişinin de bu orana katılmasıyla, işsiz oranının yüzde 19.1’e çıktığını, sayı olarak da 7 milyon 44 bin kişi ettiğini belirten Milletvekili Topal, önergede şunlara yer verdi: “Türkiye’deki işsizlikten en fazla gençlerin etkilendiği de bir başka altı çizilmesi gereken gerçektir. Temmuz 2019 sonu itibariyle 15-24 yaş arasındaki gençlerde işsizlik oranı yüzde 27.1’e yükselmiştir. Her 3 gençten 1’i işsizdir.
Her ne kadar üniversiteden mezun olan gençlerin sayısı artsa da, hatta ülkemizde üniversite sayısı artsa da, her alanda var olan rekabetle başa çıkamayan ve maalesef mesleklerin talep ettiği yeterli nitelikleri karşılamayan pek çok gencimiz bulunmaktadır. İktidarın politikasının, ‘üniversiteden mezun olan her genç iş bulacak diye bir durum yok’ cümlesiyle açıklandığı ülkemizde, neredeyse her 100 gençten 29.4’ü ne bir işte çalışmaktadır, ne de eğitim hayatına devam etmektedir. Yani Türkiye’de gençlerin yüzde 56.5’i işsiz.
İşsizlik artarken, sanayici ara eleman bulamıyor …
Türkiye’de yaşanan ekonomik küçülme birçok sektörde daralma olarak görülmektedir. Sadece sanayi üretiminde yıllık bazda daralma yüzde 3.6 olmuştur. İşsizlik gün geçtikçe artarken bir yandan da ülkemizin sanayicileri ara eleman bulmakta zorlandıklarını söylemektedirler. Türkiye, bugün hala sektörler bazında ihtiyaç analizlerini ortaya koyamamaktadır ve işsizlikle ihtiyaç olan istihdam arasındaki bağlantı en temelde eğitim sorununa dayanmaktadır.
Bu çerçevede, Türkiye’de genç işsizliğin önüne geçmek, işsizliğin neden olan sorunların araştırılması ve çözümlerin ortaya konarak somut politikalara dönüşmesi ve bugüne kadar uygulanan politikaların eksiklerinin de belirlenmesi ve işsizliğin azalması için önlemler alınması amacıyla meclis araştırması açılmasının uygun olacağı düşüncesindeyiz.”
-Mehmet ÖZGÜN-

(Visited 1 times, 1 visits today)