Her şeye rağmen, Yaşamak çok güzel

Her şeye rağmen, Yaşamak çok güzel

Suriye’deki iç savaştan kaçarak sığındıkları Antakya’da yaşama tutunmaya çalışan ailesine yapılan yardımlar için konuşan Halepli Hasan Mustafa’nın kelimeleri kalplere dokundu…

Yüzbinlerce sığınmacıya ev sahipliği yapan Hatay, kampların dışında süren zor yaşamlardan sarkan hikayelerin çaresizliğine eklenen yardımlarını sürdürürken, bu yardımları gönüllü çalışanlarının desteğiyle omuzlayan Herkes İçin Umut İnsani Yardım Derneği, Suriye’deki iç savaşta yaralanan ve engelleri nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşayan sığınmacılara tekerlekli sandalye desteği sundu.

-Ayrım gözetmeden-

Hatay genelinde süren yardımlara ilişkin konuşan Dernek Genel Sekreteri Deniz Güngör, hiçbir ayrım gözetmeden ihtiyaç sahibi ve engelli bireylerin yardımına koştuklarını, gelen talepleri karşılamaya çalıştıklarını söyledi. “Yaptığımız çalışmalar kapsamında, Antakya da bulunan Suriyeli bir ailenin engelli bireyine tekerlekli sandalye verdik” diyen Güngör, yardıma yönelik tespit çalışmalarının bundan sonra da aralıksız süreceğini ifade etti.

-Dertlere derman-

Var olan sıkıntılara merhem olmaya çalıştıklarına işaret eden, Herkes İçin Umut İnsani Yardım Derneği kurucusu Halit Karagülle ise şunları söyledi: “Daha önceden tespit edilen, aralarında çocuk, kadın ve yaşlıların olduğu Suriyeli kardeşlerimize tekerlekli sandalye hediye ettik. Suriyeli ailelerin yaralarını sarmayı sürdürüyoruz. Bağışlanan sandalyeler sayesinde, evlerinden uzun süre çıkamayan kardeşlerimiz biraz olsun dışarıya çıkarak moral bulacaklar.”

-Yardıma teşekkür-

Suriye’nin Halep kentinden geldiklerini anlatan 38 yaşındaki Mune Mustafa, atılan bombalar nedeniyle yıkılan evlerinin enkazı altında kaldığını, bu nedenle oluşan engelinin ise yaşamına ciddi şekilde engel teşkil ettiğini dile getirdi. Kendisine verilen tekerlekli sandalyenin bu anlamda çok değerli ve anlamlı olduğunu söyleyen Mune Mustafa, yardımlara destek veren Bulanık Grup sahibi Mehmet Bulanık’a, Uzman Doktor Serdal Kanuncu’ya ve Retip Karaali’ye teşekkür etti.

-Bize kucak açtınız-

“Sizler, bize kucak açtınız” diyen ve Türkiye’de olmaktan dolayı mutlu olduğunu anlatan Baba Hasan Mustafa’nın kelimeleri ise kalplere dokundu… “Çok şükür hayattayım. Bacağım sakat olsa da, her şeye rağmen yaşamak çok güzel. Kız kardeşim, verilen bu tekerlekli sandalyeyle artık özgürce dışarıya çıkabilecek. Ayrıca yapılan gıda ve kıyafet yardımı sayesinde de çocuklarım farklı bir lezzet tadacak, farklı elbiseler giyecek. Emeği geçenlere teşekkür ederim.”                                                                                                                                               Tamer Yazar