Hiç bir vatandaşımız karanlığa mahkûm edilemez

Hiç bir vatandaşımız karanlığa mahkûm edilemez

Milletvekili Topal, ödeme yapamadıkları gerekçesi ile elektrikleri kesilen vatandaşların sorunlarını Meclis gündemine taşıdı

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, ödeme yapamadıkları gerekçesi ile elektrikleri kesilen vatandaşların sorunlarını Meclis gündemine taşıdı. Küresel salgın dolayısıyla işini kaybeden vatandaşların ihtiyaçlarını devletin karşılamasının gerekliliğini belirten Milletvekili Topal, hiçbir vatandaşımızın karanlığa mahkum edilemeyeceğine vurgu yaptı.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in cevaplaması istemi ile TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Milletvekili Topal, küresel salgın nedeniyle işini kaybeden, ödeme gücü olmayan vatandaşlarımızın elektrik, doğalgaz ve su gibi temel ihtiyaçlarını, bu süreçte devletin ödemesinin gerekliliğini belirtti ve şunlara değindi:
“Sokağa çıkmanın yasak olduğu bu zor dönemde faturasını ödemedi diye hiçbir vatandaşımız karanlığa mahkûm edilmemeli, enerjisiz, susuz ve gazsız bırakılmamalıdır. Bu konuyu hükümet nezdinde takip etmeye ve vatandaşlarımızın haklarını koruma mücadelemize devam edeceğiz.
Bilindiği üzere, yaşanan pandemi nedeniyle birçok vatandaşımız işini kaybetmiştir. Mevsim şartları dikkate alındığında, vatandaşlarımızın evde kalmaları; elektrik, doğalgaz gibi enerji tüketiminde ciddi anlamda tüketim artışlarına neden olmuştur. Su tüketimi ile ilgili yasal düzenleme yapılarak belediyelere yetki verilmiştir. Ancak enerji ile ilgili herhangi bir düzenleme yapılmamıştır. Doğalgaz ve elektrik dağıtımının özel şirketler aracılığı ile yapılıyor olması, vatandaşları ödeme konusunda ciddi endişeye sürüklemektedir. Enerjide ana tedarikçi olarak hala kamu şirketlerinin varlığı, bu konuda Bakanlığınıza önemli görevler yüklemekte ve vatandaşları kamu adına beklentiye sokmaktadır.” Mehmet ÖZGÜN