Hitit Kralı’ndayız yine! Burun büyük, ağız yok!

Hitit Kralı’ndayız yine! Burun büyük, ağız yok!

Hatay Günleri ya da diğer tanıtım platformlarında kullanılma şekilleri nedeniyle sık sık gündeme taşınan Hitit Kralı Şuppiluliuma’nın, kent merkezine konulan ‘bitkilerden oluşan’ son figürü de gülümsetti!

Hatay’ın EXPO çalışmaları, farklı ilçelerde belirlenen alanlarda gerçekleştirilen projeler bazında devam ederken, Antakya da, bu çalışmaların en çarpıcı örneklerinden birine Cumhuriyet Meydanı’nda ev sahipliği yapmaya başladı. Hitit Kralı Şuppiluliuma’nın bitkilerden oluşan bir figürü, yaptırılarak, Antakya köprübaşına yerleştirildi.
-HAYIRLI OLSUN!-
Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çalışma için konuşan bir turizmci, kadim kentin tarihi ve kültürel emanetlerinin tanıtım ayağında kullanılmasının önemli olduğunu ifade ederken, eldekileri kullanma şeklimize işaret etti:
“Haberi okudum. Diyor ki… ‘Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı’nca hazırlanan figür, kent estetiğine sağlayacağı katkı yanı sıra, EXPO 2021 sürecinde kente gelecek ziyaretçilerin de ilgisini çekmesi bekleniyor.’ Haklılar. Kesinlikle dikkat çekecektir. Ama gülümseterek!
Anlamadığım şey şu… Daha önce, Hitit Kralı Şuppiluliuma’ya döner kestirdik, olmadı! Yani yetmedi! Ardından, koca kralı, dili dışarıda resmettik ve onu bir gastronomik model olarak kullandık. Ya da kullandığımız zannettik. Şimdiki fikir de güzel ama… Ağzını yapmayı unutmuşlar. Ciddi ciddi, koca kralın ağzı yok, ki bu da garip durmuş!
Hitit Kralı Şuppiluliuma’ya bir baksınlar, ama yakından baksınlar. Ağız yapısı incedir. Yani kibardır. Ve burnu da böyle, sürekli yumruk yemiş gibi yüzüne yayılmış ve kocaman, şiş halde değil, hatlıdır. Yani anlayacağınız şey şu ki… Dili dışarıda gastronomik Hitit Kralı Şuppiluliuma ve döner kesen Hitit Kralı Şuppiluliuma ardından, bir de ‘karikatürize’ edilmiş bir Hitit Kralı Şuppiluliuma’mız var. Hayırlı olsun.”
Tamer Yazar