Hizmetlerde Birleştirici Rol Üstlendik

Hizmetlerde Birleştirici Rol Üstlendik

Başkan Savaş, il genelinde öncelikler doğrultusunda çalışmalarda bulunduklarını söyledi

      Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, bir tv programında yaptığı konuşmada, Hatay ve ülke gündemine ilişkin görüşlerini aktardı.

      Hatay’a hizmet ulaştırırken şehrin kimyasına uygun şekilde birleştirici rol üstlendiklerini söyleyen Savaş, “Bizim için iki önemli şey var ülkemizin ve şehrimizin geleceği. Biz insanlarımızın bir ve bütün olmasını sağlayacak projeler ürettik. Oy versin veya vermesin ayrım yapmadan, öncelikler doğrultusunda hizmet ürettik. Türkiye’nin de Hatay modeline ihtiyacı var” dedi.

Türkiye’nin huzura ihtiyacı var …

      Türkiye’nin artık huzura ihtiyacı olduğunu kaydeden Savaş,  “Bizim Türkiye’yi birleştirecek bir yapıya ihtiyacımız var. Hiç kimse tek başına kurtarıcı aramasın. Ekonomik sorunlarımız var, hukuksal sorunlarımız var, eğitim sorunlarımız var, dış politika sorunlarımız var, sanayiden tarıma kadar birçok sektörde sorunlarımız var. Ama en çok bizi bütünleştirici huzur arayan bir cumhurbaşkanına ihtiyacımız var” dedi.  

Travmaları yaşaya yaşaya öğrendik …

      “Biz sadece seçimi kazanacağız diye ayrışmak yerine birleşerek güçlenmeyi tercih edecek bir sistem üretmek zorundayız” diyen Savaş, şu anki ekonomik tablonun Osmanlı’nın son döneminden daha kötü olduğunu ifade etti.

      Ruhsal bütünlüğü sağlamadan ne ekonomiyle baş edilebileceğini ne de diğer etmenlerin bir araya getirilip Türkiye’nin ileriye taşınmasının mümkün olmadığının altını çizen Savaş, “Ben 14 yıldır bu şehri yönetiyorum 12 yıldır da savaşın gölgesinde sosyolojik, ekonomik ve psikolojik sıkıntılar çeken bir ilde belediye başkanlığı yapıyorum. O nedenle biz bu travmaları yaşaya yaşaya öğrendik. Türkiye’nin de hangi istikamete hangi yoldan gideceğini biliyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Günü kurtarma çabamız yok …

      Hatay’da sığınmacı sorununa da bir kez daha değinen Başkan Savaş, “Hatay’da 3 buçuk yılda kendi seçmenimiz %5 artarken Suriyeli seçmen sayısı %85 arttı. Öz yurdumuzda garip duruma düşebiliriz. Ben bu durumu devletimizin önemli makamlarına ve vatandaşlarımıza duyurmak zorundayım. Esaretten kurtulma mücadelesi 20 yıl sürmüş bir şehrin belediye başkanıyım. Gelecek adına önlem almak amacıyla bunları konuşuyorum. Siyasi bir amaçla ya da günü kurtarma çabasıyla değil!” şeklinde konuştu.

Tez vakitte barış istiyoruz …

      Sığınmacı sorununun tüm siyasi partileri ilgilendiren ancak siyaset üstü bir milli sorun olduğunun altını çizen Başkan Savaş, “Hükümetle farklı siyasi partilere mensubuz ancak ülkemiz ve milli menfaatlerimiz birdir. Bu konuda milli bir politika güdülmesinden yanayım. Bu sorunlar o ya da bu parti ile çözülmez. Bu olay tüm siyasi partilerin öngörüsü, plan ve projeleriyle çözülür. Biz tez vakitte barış istiyoruz. Hayatı savaş meydanlarında geçmiş ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk dahi ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ demiştir.  Barışla ve uluslararası hukuk çerçevesinde buradaki Suriyeli kardeşlerimizi kendi yurtlarına gönderelim” dedi.

      Mehmet ÖZGÜN