Hollywood ve Ar-Ge sektör için bir arada

Hollywood ve Ar-Ge sektör için bir arada

Oscar Ödüllü oyuncular, Denzel Washington ve Ben Affleck, sık sık su, mazot, elektrik, gübre gibi girdilerin maliyetlerinin yüksekliğinden şikayet eden üretici için devreye girerken, sektörün asıl müjdesi ise Hataylı İşadamı Ali Kavak’tan geldi.

Toplam turunçgilin yaklaşık %72`sini üreten Çukurova Bölgesi; Greyfurtun %96`sını, limonun %86`sını, portakalın %62`sini ve mandarinin %75`ini sağlıyor. Hatay ise bu bölgenin ana üretim üslerinden biri, özellikle de mandarin noktasında.  Hatay, 200 bin dekarın çok üstündeki üretim alanıyla, ciddi bir tarımsal istihdamı ve gücü de bünyesinde barındırıyor. İşte böylesi bir tabloda, sektöre yapılan ve yapılacak her yatırımın önemi bir kat daha büyüyor. Narenciye Tanıtım Grubu (NTG) Başkanı Ali Kavak’ın “Turunçgiller için, Mersin’de 6 milyonluk yatırımla Ar–Ge merkezi kuruluyor” noktasında gelen açıklaması da buna dair…

-Önemli-

3,5 milyon ton üretim, 1 milyar doları aşan ihracatla, yaş sebze ve meyve ihracatının lokomotifi durumundaki sektör için hayata geçirilmesi planlanan Ar-Ge Merkezi maliyetinin %75’i Çukurova Kalkınma Ajansı, %25’i Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO), Mersin BB ve NTG bütçelerinden karşılanacak. “Bu, Türkiye’nin projesi” diyerek, hayata geçecek yatırımın önemine işaret eden Hataylı İşadamı-Narenciye Tanıtım Grubu (NTG) Başkanı Ali Kavak, “Turunçgilde bilgi bankası olacak. Burada, hasat sonrasının bütün işlemleri yapılacak. Depolar, işleme makineleri, boylama… 3–5 tonluk portatif soğuk hava depoları olabilecek. Paketleme işletmesi olacak. Makastan kovadan, kamyondan fabrikaya kadar… Makas doğru makas mı? Kamyonların taşıması sağlıklı mı? Sarartma odaları ve makineler uygun mu? Yeni ambalaj yöntemleri bulacağız” dedi.

-Neler yapılacak?-

Sektörün Ar-Ge adına kalbi olacak merkezde neler yapılacağına dair bilgi de veren Ali Kavak, şunları söyledi: “Yüzlerce işleme paketleme tesisinin üretim süreci ile ilgili ihtiyaçlarına dönük araştırmalar olacak. ‘Limonlar kararıyor. Bunu çalışın’ denilecek. Bu bilgiyi satarak gelir sağlayacak. Merkezde araştırma ekibi büyütülecek. Daha sonra hasat öncesi de araştırmalara dahil edilecek. Budama eğitimleri verilecek. Akademi bölümü olacak belgeli çiftçiler yetiştirilecek. Makinistlere, kontrolcülere eğitim verilecek.”

-Süreyi arttırmalıyız-

Narenciyede mevsimin Eylül– Aralık arasında bittiğine işaret eden Kavak, bu zaman aralığını 9 aya çıkarmak için yeni çeşitlere ihtiyaç olduğunu belirtti. Kavak, “Bu konuda Çukurova Üniversitesi ile işbirliği halindeyiz. Protokolümüz var. Burada birçok yeni ürün üzerinde çalışıldı. Umut veren ürünler de çıktı, sonuca yaklaşıyoruz. Aslında çok geç kaldık. Çeşit ıslahına 30 yıl önce başlamalıydı” dedi.

-Hollywood-

Tüm bunlar olurken, Global Connection, tanıtım içerikli yayınlarına ilgiyi artırmak amacıyla, iki Oscar Ödüllü Denzel Washington ve son Batman olan Oscar Ödüllü Ben Affleck’le Golden Globe (Altın Küre) Ödül Töreni için bulundukları Los Angeles’ta bir araya geldi. Konuya ilişkin yapılan röportajlarda, Denzel Washington, güne portakal veya greyfurt suyu içerek başladığını söylerken, narenciye ürünleri tüketmekten büyük bir zevk aldığını belirtmeyi de ihmal etmedi, hatta sofrasından eksik etmediğini dile getirdi. Affleck ise taze meyve ve sebzenin hayatında vazgeçilmez bir yeri olduğunu kaydetti. Global Connection, Narenciye Tanıtım Grubu için hazırladığı bu röportajlara, 5 ülkede 8 yayında yer verecek.                                        Tamer Yazar