Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

HTO; İşyeri Hekimlerinin Sorunlarına Çözüm İstiyor

Hatay Tabip Odası (HTO),

Hatay Tabip Odası (HTO), işyeri hekimlerinin ücretlerinin, tarihin en düşük seviyesine gerilediğini, çalışma şartlarının olağanüstü ağırlaştığını ve iş güvencelerinin de ortadan kalktığını kaydederek, “340 bin işyerinde görev yapan 14 bine yakın işyeri hekimi, sorunlarını anlatmaktan yoruldu, artık çözüm zamanı!” mesajı verdi.
HTO Başkanı Dr. Sevdar Yılmaz imzalı açıklamada, ülkemizin, ölümlü iş kazalarında Avrupa’da birinci sırada yer aldığı ve meslek hastalıklarının teşhis edilemediği hatırlatıldı, “Maalesef, işçi sağlığı hizmetleri temel bir insan hakkı, sosyal devletin olmazsa olmaz şartı ve işverenlerin mutlak sözleşme borcu olarak değil, basit bir maliyet unsuru olarak görülüyor” görüşü savunuldu.
Yılmaz, açıklamasının sonunda, mesajlarını ana başlıklar halinde şöyle aktardı:
*İşyeri hekimlerinin ücretlerini düşürmeyi, işçiye ve iş ortamını düzeltmeye ayrılan ve zaten yetersiz olan süreyi kısaltmayı düşünmeyin. Aksine, hizmet sürelerinin artırılması gereklidir.
*İşyeri hekimlerinin mesleki bağımsızlığını, iş güvencelerini, özlük haklarını, çalışma koşullarının önündeki en büyük engel olan, her şeyi patronların insafına terk eden politikaların değişmesi için Türk Tabipleri Birliği ile görüşerek, iş ve işçi sağlığı hizmetinin kamusallığını da göz önünde bulunduracak gerekli düzenlemeler hayata geçirilmelidir.
*Meslek örgütümüz Türk Tabipleri Birliği’nin elinden alınan yetkileri iade edilmelidir. Bu değişim, başta işyeri hekimleri olmak üzere, iş güvenliği uzmanlarının, işyeri hemşirelerinin ve doğal olarak işçilerin yararına olacaktır. -Haber/Mutlu Yanık-