Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

HTO öncülüğünde 7 kuruluşun Pandemiyle ilgili ortak mesajı:

Kamusal alanlara girişte aşı

Kamusal alanlara girişte aşı zorunluğu…

Hatay Tabip Odası (HTO) öncülüğündeki meslek odası, sendika, dernek gibi 7 sivil toplum kuruluşunun ortak açıklamasında, tedbirler elden bırakılmadan aşılamanın hızlı biçimde sündürülmesi ve herkesin aşı olması gerektiği çağrısı yapılırken, kamusal alanlara girişte de aşı olma zorunluluğu getirilmesi istendi.
Tabip Odası Başkanı Dr. Sadık Nazik’in okuduğu ortak metinde; sağlık, eğitim ve sosyal hizmet çalışanları olarak 18 aydır, en ön safta pandemiyle mücadele edildiği, bu süreçte canlar verildiği, bedeller ödendiği hatırlatıldı ve şöyle denildi:
“Artık pandeminin sona ermesini istiyoruz. Kovid-19 pandemisinden en çok etkilenen meslek grubu olarak, aşı olmanın bir tercih değil, çevre sağlığı, halk sağlığı ve hayvan sağlığı için gerekli ve vazgeçilemez bir uygulama olduğunu vurguluyoruz.
Koruyucu hekimliğin temel uygulaması, aşı yapmak, yaptırmaktır. Hastalığa yakalanmamak ya da hastalığı hafifçe atlatabilmek için aşı olunmalıdır. Sağlık Bakanlığı ve ilgili tüm kurumları, geç kalmadan bir önlem paketi oluşturmalıdır. Ülkemizde bugüne kadar yapılan aşılara dair gerçek saha verileri, yani yan etki, koruyuculuk oranı, süresi, aşı türleri arasında farklılık olup olmadığı şeffaf olarak açıklanmalıdır. Testi pozitif olan, servise ve yoğun bakıma yatan kişilerin aşılanma durumu da kamuoyu ile paylaşılmalıdır.
Aşı çekincesini gidermek amacıyla; Sağlık Bakanlığı, uzmanlık dernekleri, üniversiteler, meslek örgütleri, sendikalar, siyasi partiler ve yerel yönetimlerin de katılımı ve işbirliğiyle, etkin bir bilgilendirme kampanyası başlatılmalıdır. Başta sağlık ve eğitim çalışanları olmak üzere, kamusal hizmet sunucularının aşılanması zorunlu olmalı, aşı olmayı reddedenlerin bu hizmetleri vermesine izin verilmemelidir.
Okulların Eylül ayında açılacağı planlanmışken, 2 doz aşının tamamlanması için uygulamalar derhal başlatılmalıdır. Toplu olarak bulunulan okul, yurt, kışla, toplu taşıma, AVM, maç, konser gibi kamusal alanlara girebilmek için aşılı olma şartı getirilmelidir. Okullarda sınıf mevcutları azaltılmalı, personel sayısı artırılmalıdır.
Çocuklarımızın eğitim hakkı için her kesimin üzerine düşen görevler vardır. Toplumun tüm kesimlerini ve halkımızı bu konuda duyarlı olmaya çağırıyoruz.”
Aşı takviminin net biçimde açıklanması gerekliliğine de yer verilen ortak açıklamada, şöyle denildi:
“Aşı takvimi net olarak açıklanmalı, randevu sistemi yerine aşı günü, sırası gelen kişilere ulaşılarak aşı yapılmalı, mevcut sağlık kurumlarına ek olarak merkezi yerlerde aşı istasyonları kurulmalı, ulaşılması zor köy, mezralarda ve tarım işçileri, sığınmacılar gibi çalışan grupları için gezici ekipler oluşturulmalıdır. Gerçek saha verileri değerlendirilerek, toplum için koruyuculuğu en yüksek aşı türü belirlenmeli, yurttaşlarda kafa karışıklığı giderilmelidir. Pandeminin başından beri hastalıktan korunmada etkinliği gösterilmiş olan önlemler; maske, mesafe, hijyen, havalandırma, kapalı ve kalabalık alanlardan uzak durma devam etmelidir.
İlimizde, vaka sayılarında ve hastaneye yatışlarda ciddi bir artış gözlenmektedir. Toplumda, sanki pandemi bitmiş gibi bir rehavet gözlenmektedir. Daha önceki aylarda yaşadığımız kayıpları bir daha yaşamak istemiyoruz. Tüm vatandaşlarımızı, tedbirlere sıkıca uymaya ve aşı olmaya davet ediyoruz.”
Hatay Tabip Odası öncülüğünde, yine HTO ev sahipliğinde, bahçede gerçekleşen ortak basın açıklamasına imza atan, en üst düzeyde temsilci ile katılan kuruluşlar şunlar:
Hatay Tabip Odası, Hatay Dişhekimleri Odası, Hatay Eczacılar Odası, Hatay Veteriner Hekimler Odası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Hatay Şubesi, Hatay Psikologlar Derneği, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Hatay Şubesi. -Cemil Yıldız-