HTO Uyardı, “4.Dalga Kapıda”

HTO Uyardı, “4.Dalga Kapıda”

Aşı Olmak Tercih Değil, Sorumluluktur!

Hatay Tabip Odası (HTO), son günlerde artan koronavirüs vakaları nedeniyle pandemide dördüncü dalganın gelmesinin an meselesi olduğunu kaydederek, vatandaşlara aşı olma çağrısında bulundu. Tabip Odası mesajında, “Aşı olmak tercih değil, zorunluluktur” vurgusu yapıldı.
Sağlık Bakanlığı’nın, koronavirüsle mücadelede yanlış uygulamalara imza attığı kaydedilen Hatay Tabip Odası açıklamasında öneriler şöyle sıralandı:
1.Aşılama; sağlık, eğitim ve bakım evi çalışanları başta olmak üzere, ülkede tüm kamu kurum kuruluşlarında ve özel kurumlarda çalışanlar için hızla yaygınlaştırılmalı ve Delta Varyantı da değerlendirilerek 2. doz mRNA aşısı düşünülmelidir.
2.Şehir içi ve şehirlerarası toplu ulaşımda, fabrikalar, atölyeler, sinema, tiyatro, stadyum, lokanta, eğlence parkları, konaklama tesisleri, bar ve spor salonları, AVM ve ibadethaneler gibi kapalı ve kalabalık ortamlarda aşısızların hastalanma ve hastalığı çevrelerine yayma riski göz önüne alınarak, hem kendilerinin hem de yakınlarının hastalanmasından sorumlu olacakları hatırlatılmalı, yayılımın önüne geçmek için de gerekli önlemler alınmalıdır.
3.Yurtdışından gelenler için iki doz aşılı olma zorunluğu getirilmeli, aşısızlara 14 gün karantina zorunlu olmalıdır. –Haber/Cemil Yıldız-