HTO ve HDHO’nun korona virüsle mücadelede 2 isteği var:

HTO ve HDHO’nun korona virüsle mücadelede 2 isteği var:

Daha Çok test ve bilgi paylaşımı…

Hatay Tabipler Odası ile Hatay Dişhekimleri Odası ortak bir açıklama ile koronavirüs gündemine değinirken, sürecin, şeffaf topluma düzenli bilgi akışı içinde sürdürülmesini, ayrıca çok daha test yapılmasını istedi.
Hatay Tabipler Odası ile Dişhekimleri Odası ortak açıklaması şöyle:
“Koronavirüs salgını nedeniyle hasta ve yaşamını yitiren vatandaş sayımız gittikçe artmaktadır. Durumun ciddiyeti ortadadır. Sağlık Bakanlığı, bizler ve ilgili kurumlar, alınacak önlemler konusunda defalarca uyarılar yaptık. Çok gerekli olmadıkça evden çıkılmaması, acil haller dışında hastane, aile sağlığı merkezi ve diş polikliniklerine gelinmemesi konusunda bildirilerde bulunduk. Hijyenin önemi ve el yıkama gerekliliği, sosyal mesafenin korunması konusunda açıklamalarda bulunduk.
Ülkemizde, salgın henüz başlangıç aşamasındadır. Bu sürecin nereye doğru everileceği, halkımızın davranışı ve otoritenin süreci yönetmesi ile yakından ilgilidir. Diğer ülkelere bakıldığında, çok test yapılan ülkelerde, hastanın daha kolay tespit ve tecrit edilebildiği, bunun sonucu olarak da daha az hasta ve ölüm olduğu görülmektedir.
Çin Halk Cumhuriyeti’nden alınan hızlı test kitleri, acilen tüm Türkiye’ye dağıtılıp hızlıca sağlık çalışanlarından başlamak üzere testler yapılmalıdır. Aynı süreçte bilginin de şeffaf bir şekilde paylaşılması önemlidir. Bilgi paylaşıldıkça büyür. Bilimsel çalışmalar, verilerin değerlendirilmesi ile yapılabilir. Aşı ve tedavi geliştirme; hastalığın hangi ortamda kimlerde ortaya çıktığı, belirtileri ve kullanılan ilaçların etki derecesi ve yan etkileri değerlendirilmek suretiyle yapılabilir.
Hastalığın hangi illerde olduğu paylaşılması, o illerde oturanların daha dikkatli olması ve gerekli önlemlere daha sıkı uymasını sağlayacaktır.
Bu süreçte hep ön planda yer alan sağlık çalışanları; doktorundan hemşiresine ve çöp toplayan görevlisine kadar, hasta adayıdır. Sağlık çalışanları için kişisel koruyucu ekipmanların acilen temini, yalnızca sağlık çalışanlarını değil, yayılmayı engelleyerek tüm halkımızı da koruyacaktır.
Salgınla mücadelenin pik yaptığı bugünlerde dahi, sağlık çalışanları şiddetle karşılaştı. Bu durum, yıllardır çıkması için çaba gösterdiğimiz Sağlıkta Şiddeti Önleme Yasası talebimizin ne kadar haklı olduğunu göstermektedir.
Sağlık çalışanları olarak, halkımızın yanında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyor, halkımızdan uyarılara dikkat etmelerini ve Sağlık Bakanlığı’ndan da çalışanları koruyucu önlemleri daha aktif olarak almasını bekliyoruz.” -Cemil Yıldız-