Hububat ve bakliyat ürünlerinde markalaşma

Hububat ve bakliyat ürünlerinde markalaşma

İlimizin de dahil olduğu Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (AHBİB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, 2020 yılının ilk 8 ayında yüzde 8 artışla 4,6 milyar dolarlık ihracata imza atan hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörünün, Covid-19 pandemisiyle oluşan yeni normalde küresel arenada markalaşmaya önem vermesi gerektiğini belirtti.
Başkan Hüseyin Arslan, “İhracatımızın sürekliliği ve etkinliğini artırılması için hububat ve bakliyat ürünlerinde markalaşmak zorundayız. Markalaşma, ihracatın kolaylaşmasını sağlayacağı gibi, ürünlerin hak ettiği fiyatlar üzerinden pazarlanabilmesine imkan verecektir” dedi.
‘Un, mercimek ve makarnada en büyük ihracatçı ülkeler arasındayız’
Türkiye’nin hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar üretimindeki gücü yanı sıra uluslararası standartlarda, modern ambalajlama ve paketleme tesislerine sahip olduğunu kaydeden AHBİB Başkanı Hüseyin Arslan, şunları söyledi:
“Türk firmaları, dünya un, mercimek ve makarna piyasasında önde gelen ihracatçılar konumunda. Ancak, mevcut ihraç pazarlarımızı korumak ve yeni pazarlara açılabilmek için de gıda tedarik zincirinde yaşanabilecek değişiklikleri de iyi okumamız gerekiyor.
Koronavirüs salgınıyla başlayan yeni normalde dikkat etmemiz gereken en önemli konuların başında, ürün kalitesi ve markalaşma geliyor. Türk hububat ve bakliyat sektörünün bu süreçte ortaya çıkan fırsatları değerlendirip atılım yapması için, uluslararası piyasalarda boy gösterecek markalar oluşturmaya yoğunlaşması gerekiyor. Firmalarımız, marka planlamalarında, devlet desteklerinden en üst düzeyde yararlanarak kendi vizyonlarıyla çalışmalarını yürütmelidir.”
AHBİB’in Ağustos ayı ihracatını ürün gruplarına göre değerlendiren Başkan Arslan, şu bilgiyi verdi:
“Ağustos ayında yüzde 5 artış ve 19,7 milyon dolar değer ile en fazla pastacılık ürünleri ihraç ettik. Pastacılık ürünlerinin Ağustos ihracatımızdaki payı yüzde 24 oldu. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 65 artış sağladığımız bakliyat ürünlerinde ihracat gelirimiz 18 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bitkisel yağlarda ise yüzde 107 artış elde ederek 14,8 milyon dolarlık ihracata imza attık. Ağustos ayında, 11,6 milyon dolar değer ile bölge ihracatımızın yüzde 14’ünü oluşturan kırmızı mercimek, en fazla ihraç ettiğimiz ürün olarak kayıtlara geçti. Bu ayda ihracat şampiyonu olan kırmızı mercimekte elde ettiğimiz artış ise yüzde 81 oldu.” -Cemil Yıldız-