Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Hukukçular ve siyasetçilerden AYM üyelerine destek

Zafer Partisi  Genel Başkanı

Zafer Partisi  Genel Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ ve Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Cemal Enginyurt Türkiye Barolar Birliği’nin çağrısı üzerine Anayasa Mahkemesi üyelerine destek eylemine katıldı.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin TİP Hatay Milletvekili Şerafettin Can Atalay ile ilgili aldığı karara tepki gösteren Özdağ  kararın yargı eliyle Anayasal düzene karşı darbe niteliğinde olduğunu vurguladı.

Türkiye Barolar Birliğinin çağrısında şunlar dile getirildi: Millet adına hukukun üstünlüğünü ve Anayasal düzeni korumakla yükümlü bir yargı organının, Anayasa Mahkemesi’nin kararlarının bağlayıcı olduğunu öngören emredici anayasa hükmüne uymama ve Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunma kararının tam bir sorumsuzluk örneği dir. Anayasa Mahkemesi’ni ve yargı organları arasındaki işlevsel ilişkiyi yok sayan bu karar kabul edilemez. Toplum olarak bir arada yaşama irademizi temellerini sarsmaya ve yurttaş ve sivil kurumlar olarak sahip olduğumuz temel hak ve özgürlüklerimizi güvencesiz bırakmaya yönelik bu girişime karşı başta TBMM olmak üzere tüm yüksek yargı organlarını ve siyasi partileri gereğini yapmak üzere göreve çağırıyoruz. (Sami Gökçe)