Hükümeti adım atmaya zorlayacak

Hükümeti adım atmaya zorlayacak

‘Her yolu deneyeceğiz’

Kanun hükmünde kararnameyle (KHK) ihraç edilmelerinin ardından işlerine dönmek için açlık grevine başlayan Akademisyen Nuriye Gülmen ve Öğretmen Semih Özakça’ya bir destek de Hilmi Yarayıcı’dan geldi.

OHAL kararnameleriyle ihraç edilen Akademisyen Nuriye Gülmen ve Öğretmen Semih Özakça’nın Ankara’da Yüksel Caddesi’nde süren açlık grevi 64’üncü gününe girdi. Gülmen, ‘FETÖ’ iddiasıyla açılan soruşturma gerekçesiyle Selçuk Üniversitesi’ndeki görevinden uzaklaştırılmış, 6 Ocak’ta yayınlanan 679 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’yle ihraç edilmişti. Özakça da, Mardin Mazıdağı Cumhuriyet İlkokulu’ndaki sınıf öğretmenliği görevinden 675 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’yle ihraç edilmişti.
-DİRENİŞİN SESİ-
Konuya ilişkin bir açıklama yapan, CHP Hatay Milletvekili Hilmi Yarayıcı, “Gözümüzün önünde ölüme doğru yürüyorlar. Onların bu cesaretine karşı korku duvarlarını yıkıp direnişin sesini dalga dalga büyütmek insani bir zorunluluktur artık. Biz milletvekilleri olarak, bu direnişin sesini kürsüden tüm dünyaya anlatacağız, hükümeti adım atmaya zorlayacak her yolu deneyeceğiz” dedi.
-NE YAZIK Kİ!-
Yaşanan haklı mücadeleye yurt dışından gösterilen duyarlılığın ülke içinden gelmediği eleştirisini de paylaşan Yarayıcı, şunları söyledi:
“Bu direniş, bugün açlık grevine dönüşmüş bir şekilde sürüyor. Havuz medyasının gözünü kulağını kapattığı bu direnişe bugün dünyanın dört bir yanından destek geliyor, duyarlılık gösteriliyor. Ne yazık ki ülke içinde yeterince duyarlılık henüz sağlanabilmiş değil” dedi.
-YILMADILAR-
15 Temmuz darbe girişimi gerekçesiyle OHAL ilan eden iktidarın, çıkardığı kararnamelerle on binlerce çalışanı –yargı yolunu da kapatarak- haksız, hukuksuz ve keyfi bir biçimde işinden ve emeğinden ettiğini ifade eden Hilmi Yarayıcı şöyle konuştu:
“Bu hukuksuzluğa baskı ortamının derinleştirilmesi de eklenince, işini aşını kaybeden on binler tepki gösteremez hale getirildiler. Ancak başını Akademisyen Nuriye Gülmen ve Öğretmen Semih Özakça’nın çektiği grup, tüm baskılara karşı çıkarak Yüksel Caddesi’nde direnişlerine başladılar. Başlangıçta hemen her gün gözaltına alındılar ama yılmadılar, geri adım atmadılar.
Biz milletvekilleri olarak, bu direnişin sesini kürsüden tüm dünyaya anlatacağız, hükümeti adım atmaya zorlayacak her yolu deneyeceğiz. Umarım her alanda sunacağımız destek ve yaratacağımız kamuoyuyla, ölümler yaşanmadan adaletsizliğe karşı yaşamı sahiplenir ve bu direnişi sonuçlandırabiliriz.”
-Tamer Yazar-

(Visited 1 times, 1 visits today)