Hüyüklüler kazandı

Hüyüklüler kazandı

“Maden istemiyoruz” dediler, halk toplantısına karşı çıktılar. Önceki gün de, dün de resmi ÇED Toplantısı gerçekleştirilemedi.

Arsuz ilçesi Hüyük kırsalında maden ocağı işletilmesiyle ilgili girişimler üzerine, yasal sürece göre yapılması gereken halkla toplantı girişimleri sonuçsuz kaldı. Çarşamba ve Perşembe günleri için öngörülen, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı resmi görevlilerinin de bulunduğu iki toplantı da bölge halkının şiddetli direnişi ve maden ocağı açılmasına karış çıkması nedeniyle yapılamadı.

Çarşamba günü ve dün Hüyük’te yapılmak istenen maden ocağına ait ÇED süreciyle ilgili halkın katılımı toplantısı, bölge halkının göstermiş olduğu yoğun tepki ve itirazlar neticesinde gerçekleşemedi ve ‘toplantı yapılmamıştır’ ibaresiyle de bir toplantı tutanağı oluşturuldu.

Hüyüklüler, maden ocağı açılmasına karşı çıkarken, “Arsuz Hüyük’te; bölgeye, havamıza, suyumuza hep birlikte sahip çıktık. Bu mücadeleyi büyüterek devam ettireceğiz” mesajı verdi.

-İLK TOPLANTI-

Krommer Madencilik Şirketi tarafından Arsuz’un Hüyük Mahallesi’nde, ormanlık alanda ve yaban hayatı gelişme bölgesinde açılacak iki adet krom madeni için ÇED süreci kapsamında planlanan halkın katılım toplantılarından ilki için Çarşamba günü saat 14.00’da Höyük Mahallesi meydanında bir araya gelen yurttaşlar, toplantının açılmasına müsaade etmedi.

-TUTANAK TUTULDU-

Bölgede yaşayanlar, dün de benzer bir protesto düzenleyerek, suyuna ve toprağına sahip çıktı, toplantı tutanağına da “toplantı yapılamamıştır” ibaresinin yazılmasını sağladı. Bu arada Arsuz Hüyük’te iki gün süren maden ocaklarına karşı eyleme; Milletvekilleri Suzan Şahin, Tülay Hatimoğulları Oruç ile Barış Atay da katılarak destek verdi.

Arsuz-Hüyük’te iki gün üst üste gerçekleşen “Maden Ocağı Açılmasını Protesto” eylemine; Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, Emek ve Demokrasi güçleri, HDP Genel Merkez-Hatay Parti Meclis üyeleri, CHP Arsuz İlçe Örgütü, CHP Arsuz Belediye Meclis üyeleri, Arsuz Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. İskenderun Sayek ve Yönetim Kurulu üyeleri, çevre mahalle muhtarları ve çevreciler katıldı.

Sürece dair bir açıklama yapan HDPAdana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, bölgedeki fay hattına da dikkat çekti. Oruç, “Kullanılacak dinamitlerin, buradaki fay hattını faaliyete geçireceğine dair kanı var. Tarım ve orman arazilerini ortadan kaldıracağına inanılan maden, halk tarafından istemiyor. Bizler de Hüyük halkıyla dayanışma içinde olacağız” dedi. -Cemil Yıldız-