İçişleri Bakanı Soylu, Hatay’da kanaat önderleriyle dış politikayı konuştu:

İçişleri Bakanı Soylu, Hatay’da kanaat önderleriyle dış politikayı konuştu:

“Çevre coğrafyada oyun kurmaya çalışanlar  var. Bugün, bizim gücümüz, tek başına oyun kurmaya yeterli değil. Ama kendimizin dışında, bizi dışarıda bırakarak hiç kimseye  oyun kurma fırsatı vermeyiz.”

Geçtiğimiz Cumartesi günü ilimize gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, aynı günün akşamı kentin kanaat önderleri ve dini temsilcileriyle bir araya geldi. Bakan Soylu, konuklarıyla dış politikayı konuştu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bu memleketin sırrını çözmek, sadece Anadolu insanının maharetidir. Bu memlekete dışardan bir şeyler biçmeye çalışanlar hep dumura uğramaktadırlar. Bu ülkenin insanını anlamayanlar, hangi medeniyetin parçası olursa olsun; onun birlikteliğine, onun beraberliğine, onun hangi hamurla yoğrulduğuna bir anlam veremeyenler hep mağlubiyetle karşılaşmaktır” şeklinde başladığı konuşmasında özetle şunları söyledi:

“Türkiye, her dönemde üzerine koyarak geldi. Ama 21. Yüzyılda, belki de 40-45 yılda yakaladığı makas kapatma farkını, daha ciddi ve daha koşar adımlarla gerçekleştirmeye başladı. Türkiye, bu fırsatı kaçırmamalıdır. Benim gördüğüm, Türkiye bu fırsatı kaçırmayacaktır. Yine söylüyorum. Etrafımızdaki coğrafyada oyun kurmaya çalışıyorlar, doğru. Belki bugün bizim gücümüz etrafımızdaki coğrafyada tek başına oyun kurmaya yeterli değildir. Ama gücümüz bir şeye yeter: kendimizin dışında, bizi dışarıda bırakarak kimseye oyun kurma fırsatı vermeyiz. Bu çok açıktır. Kim bizi hesaba katmaz, kim bu Anadolu coğrafyasının zenginliklerini ötekileştirmeye çalışırsa, bilin ki, yanılgı içerisindedir ve bunun maliyeti büyüktür. Bunu dünyadaki dostlarımıza anlatıyoruz. Kimle görüşürsek görüşelim, lafımızı hiç eğip bükmüyoruz. Türkiye, dostlarımızın kaybetme lüksü olan bir ülke değildir. Bunu da biliyoruz.”

Hatay Valisi Erdal Ata ise yaptığı konuşmada, Hatay’ın, hem tarihî hem dinî yolların kavşak noktasında bulunması, önemli bir limana sahip olması gibi özellikleri sebebiyle, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan bir kent olduğunu belirtti ve ilimizin tarihi-kültürel yapısıyla ilgili bilgiler verdi.

Cumartesi günü saat 20.00’de Ottoman Otel’de düzenlenen akşam yemeğine, Bakan Soylu’nun yanı sıra Hatay Valisi Erdal Ata,  Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Hatay Milletvekilleri Adem Yeşildal, Orhan Karasayar, Necmettin Ahrazoğlu, Fevzi Şanverdi, Mehmet Öntürk, Serkan Topal, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, Göç İdaresi Genel Müdürü Atilla Toros, 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral  Tevfik Erkan Olgay, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Hacı İlbaş, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Vali Yardımcıları, İl Jandarma Komutanı, İl Emniyet Müdürü, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Kıdemli Albay Fatih Erhan, İlçe Kaymakam ve Belediye Başkanları, ilimizde yasayan 3 semavi dinin temsilcileri, farklı kültürlerden kanaat önderleri, iş adamları ve oda başkanları ile İçişleri Bakanlığı’na bağlı  kurum müdürleri katıldı.

-Cemil Yıldız-