İçme suyu İsale Hattında İşin %93’ü Bitti

İçme suyu İsale Hattında İşin %93’ü Bitti

Hatay’a, Karaçay Barajı’ndan içme suyu sağlayan isale hattındaki fiziki gerçekleşmenin %93’ünün tamamlandığı bildirildi. Açıklamayı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü yaptı.

DSİ, Hatay’da da 2050 yılına kadar olan içmesuyu ihtiyacının karşılanması adına çalışmalar yaptığını belirttiği açıklamasında şu bilgiye yer verdi:

“Bu kapsamda birçok proje bugüne kadar hayata geçirilmiştir. Bunlardan, yıllık 35 Milyon m3 içme suyunu depolayacak olan Büyük Karaçay Barajı tamamlanarak hizmete alınmış, yine Büyük Karaçay Barajı’nda depolanan suların arıtılarak vatandaşlarımızın hizmetine sunulması adına da Hatay İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin yapımı DSİ tarafından tamamlanarak hizmete alınmıştır.”

Hatay İçmesuyu İsale Hattı İkmali Tamamlama işinde çalışmaların planlanandan daha hızlı ilerlediğini vurgulayan DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca, yapmış olduğu açıklamada şunları dile getirdi:

“Hatay İçmesuyu İsale Hattı İkmali Tamamlama işimizin tamamlanarak, Hataylı hemşerilerimizin bir an önce temiz ve güvenilir içme suyuna ulaşmaları için çalışmalar yapılarak, öncelikli olarak, içmesuyu sıkıntısı yaşanan Samandağ ilçe merkezimize su iletimi sağlayacak olan hatlar, 2022 yılı Ağustos ayında tamamlanarak hizmete hazır hale getirilmiştir. Bu kapsamda, Samandağ ilçe merkezine su iletimi sağlayacak olan tüm imalatlar da kurumumuz tarafından 18 Ağustos 2022 tarihinde tamamlanmış ve Samandağlı kardeşlerimizin hizmetine sunulmuştur.

DSİ tarafından Hatay ilimize kazandırılan Büyük Karaçay Barajımızdan tahsis edilen yıllık 35 hm3 içmesuyunun, bugüne kadar yapılan imalatlar ile 30 hm3 kısmı fiilen vatandaşlarımıza ulaştırılmaktadır. Büyük Karaçay Barajımızdan alınan su, yine kurumumuzca inşa edilen Hatay İçmesuyu Arıtma Tesisi’nde, HATSU tarafından arıtılmaktadır. Arıtma Tesisi’nden alınan suyu vatandaşlarımıza ulaştıran Hatay İçmesuyu İsale Hattı işimizde ise çalışmalar planlanandan daha hızlı bir şekilde devam etmekte olup, bugün itibariyle %93 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır. Bu çalışmalar neticesinde, 2023 yılının ilk çeyreğinde tüm imalatlar tamamlanacaktır.” -Haber/Cemil Yıldız-