İddiaların asılsız olduğu ortaya çıktı

Hatay Valiliği, Suriyeli bir gencin, gerçeği çarpıtarak sosyal medya hesabından yayınladığı videoya ilişkin açıklama yaptı.

Hatay Valiliği, Suriyeli bir gencin, gerçeği çarpıtarak sosyal medya hesabından yayınladığı videoya ilişkin açıklama yaptı ve iddiaların asılsız olduğunun ortaya çıktığına vurgu yaptı.
Valilik açıklamasında, konu ile ilgili şunlara yer verildi:
“Kırıkhan ilçemizde ikamet eden Suriyeli bir gencin sosyal medya hesabından yayınladığı videoyla, trafik polisinin, babasına ve kendisine haksız yere ceza kesip hakaret ettiğini ve dövdüğünü iddia etmiştir. İlimiz Kırıkhan ilçesinde, 22.07.2020 Çarşamba günü sabah saatlerinde, Suriye uyruklu Hasan Cedan (41) ve oğlu Heysem Cedan (15) kasksız bir şekilde motosikletleri ile emniyet uygulama noktasında durdurulmuştur. Yapılan kontrollerde, Hasan Cedan’ın ehliyetinin olmadığından, ayrıca aracın vergi ve sigorta işlemlerinin yapılmadığından, kendilerine 2.600 TL ceza kesilerek motorun bağlanacağı ve yediemine teslim edileceği bildirilmiştir. Uygulanan cezaya öfkelenen baba Hasan Cedan, telefonunu yere fırlatmış, oğlu Heysem Cedan ise görevi başındaki polislere hakaret ederek karşı koymaya çalışmıştır. Olay ile ilgili sosyal medyada, Heysem Abo Hasan kullanıcı ismiyle olayları çarpıtarak kamuoyuna yanlış aksettirerek, ‘Suriyeli oldukları’ için kendilerine kötü muamele uygulandığı iddiasını içeren video yayınlayarak algı oluşturmaya çalışılmıştır.
Yapılan araştırma sonucu; şahıslarla ilgili İncelenen kamera kayıtları, kendi ifadeleri ve doktor raporlarında, sosyal medyada yayılan videodaki iddialarının asılsız olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca bindikleri motosikletin plakasız ve ehliyetlerinin olmadığını, cezanın da bunun üzerine yazıldığını beyan etmişler. Aynı gün oradaki yol kontrolünde 70 araca ceza yazılmıştır.”
Mehmet ÖZGÜN