İDE ile fark yaratacağız

İDE ile fark yaratacağız

“Üniversite-Sanayi İşbirliği” yerine “Üniversite-İş Dünyası İşbirliği” kavramı ile bir adım öne çıkan İSTE adına konuşan Rektör Dereli, yeni programın öğrencilere sunacağı katkının altını çizdi.

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), İş Dünyası ile Entegrasyon (İDE) Programı’nı düzenlenen bir toplantıda kamuoyu ile paylaştı. İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nda (İTSO) gerçekleşen toplantıda konuşan ve konuya dair detaylı bir sunum yapan İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, ”İş Dünyası ile Entegrasyon adını verdiğimiz bu uygulama ile beraber, başarılı öğrencilerimiz, daha mezun olmadan saygın kuruluşlarda ve işletmelerde kariyerlerine başlayabilme fırsatı bulmuş olacaklar. Öğrencilerimiz, eğitimlerinin son dönemlerini; servis, bilişim ve üretim sektörlerinde faaliyet gösteren akredite edilmiş kuruluşlarda, firmalarda ve işletmelerde ‘iş yaşamına doğrudan katılarak’ geçirecekler. Bu çağdaş ve özgün uygulamanın, entegratör adını verdiğimiz öğrencilerimizin ve mezun adaylarımızın hayata daha iyi hazırlanmasını ve daha deneyimli yetişmelerini sağlayacağına yürekten inanıyoruz. Üniversitemizin bu uygulama ile fark yaratacağını ve daha da öne çıkacağını öngörmekteyiz” dedi.

-Sistemin işleyişi-

Söz konusu sistemin nasıl işleyeceğine dair de konuşan Prof. Dr. Türkay Dereli, şöyle devam etti: “Entegratör, adı üstünde, işletme ile üniversite arasında çift yönlü bir entegrasyon işlevini üstlenecek. Stajlardaki gibi tek yönlü değil, çift yönlü bir etkileşim söz konusu olacak. Bu sistemde; entegratör işletmeyi, işletme ise öğrenciyi erken dönemde tanıyabilecek. Bu uygulama, deneme ve oryantasyon süreçlerini de ortadan kaldıracak. İşletmelere yerleştirilen öğrencilerin yerleştirildikleri yerde istihdamının sağlanabilmesi de söz konusu olacak. Zaman kazanılacak, insan kaynakları daha iyi yönetilebilecek.”

-Desteğimiz sizinle-

İş Dünyası ile Entegrasyon (İDE) Projesinin faaliyete geçmesi için kurumsal olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını dile getiren, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Levent Hakkı Yılmaz ise şu mesajı verdi: “Ülkemiz ve İskenderun’un gelişmesine katkı sunacak bu Proje’nin tasarlanması ve uygulanma-sında, öncelikle İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Türkay Dereli’ye ve emeği geçen herkese teşekkür ederim. Projenin alt yapısının hazırlanmasında ve geliştirilmesinde her daim üniversitemiz ile birlikte hareket ederek, ülkemiz ve toplum adına duyarlılık göstereceğiz.”

Tamer Yazar