İdlib de Karışık…

İdlib de Karışık…

Geri dönüşün hikâyesi de!

Bir süre önce Suriye’ye geri dönen mültecilerin işkence ve kötü muameleye maruz kaldığına ilişkin bir rapor hazırlayan Uluslararası Af Örgütü, işkence yapılan yerlerden birinin karantina merkezi olarak kullanılmak istendiğini bildirdi.

Son dönemde, Hatay’a komşu Suriye kenti İdlib’de yaşanan gerginlik ve bölgede artan askeri hareketlilik, Suriye merkezli artan soru başlıklarına yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu ise Hatay ve diğer sınır illeri noktasında ‘göç’ başlığını gündemde tutmaya neden oluyor.
Bilindiği gibi konu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın son Hatay ziyareti ile de masaya yatırılmış, verilen mesajda ise “Buradaki ateşkesin sürmesi, istikrarın bir an önce sağlanması, bölgenin güvenli bir hâle gelmesi ve özellikle oradaki Suriyelilerin rahat ve güven içinde yaşayabilmelerine yönelik ortamın sağlanması lazım. Bu, oradaki insanların güvenliği ve huzuru için önemli olduğu kadar, herhangi bir şekilde yeni bir göç dalgasının meydana gelmemesi için de önemli. Bizim, Türkiye olarak, yeni bir göç dalgasına tahammülümüz yok. Göçün önlenmesi için elimizden gelen gayreti göstermemiz lazım” denilmişti.
-GİDENLER!-
Türkiye’de yaşamaya devam eden Suriyelilerin ‘ülkelerine geri dönüş’ hikâyelerine henüz çok büyük kalabalıklar katılmasa da, bölgeden gelen haberler, o ‘dönüş’e ekli tablodaki sıkıntıların büyüklüğünü gösteriyor. Bu konudaki en net çağrılardan biri, Uluslararası Af Örgütü’nden yapıldı. “Geri dönenlerin bazıları, ülkeye girdikten sonra istihbarat merkezlerine götürüldü, bu merkezlerde gözaltına alındı, bazı durumlarda işkenceye maruz bırakıldı ve bazılarından da bir daha haber alınamadı.”
-VAZGEÇİN!-
Uluslararası Af Örgütü Mülteci ve Göçmen Hakları Araştırmacısı Marie Forestier, mültecilerin ülkelerine geri gönderilmesi halinde, insan hakları ihlalleriyle yüz yüze kalacaklarını ifade ederek, “Araştırmamız, Suriye yetkililerinin, dönenleri özellikle hedef aldığını ve onları ‘terörle’ suçlayarak ciddi insan hakları ihlallerine maruz bıraktığını gösteriyor” dedi.
Bilindiği gibi, bir süre önce “Eceline gidiyorsun” başlıklı bir rapor hazırlayan Uluslararası Af Örgütü, Suriye’deki iç savaştan kaçarak başka ülkelere sığınan Suriyelilerin ülkelerine geri döndükten sonra gözaltına alındığını ve cinsel şiddet de olmak üzere, çeşitli işkenceye maruz bırakıldığını açıklamıştı.
-Tamer Yazar-