İdlib’de çocuk kalplerde Gülümseme Zamanı

İdlib’de çocuk kalplerde Gülümseme Zamanı

2011’de başlayan iç çatışmaların son muhalif noktası olan İdlib, Hatay’a komşu topraklarında, yerlerinden edilmiş yüz binlere ev sahipliği yapıyor. Çocuklar, bu kalabalığın en büyük gruplarından…

Suriye’de iç savaş başlayalı 10 yıl oldu. Yıllardır çözülemeyen siyasi kriz yüzünden evlerini terk etmek zorunda kalan 5 milyondan fazla Suriyelinin büyük bir kısmı hala mülteci kamplarında yaşıyor. Geri dönenlerin on binleri bulduğu Suriye’nin kuzeyinde ise sivil toplum örgütleri ve gönüllülerin çabasıyla, yaşanan duygusal travmalar için etkinlikler düzenleniyor.
Ülkenin kuzeybatısında, muhaliflerin kontrolünde, yerinden edilmiş Suriyelilere yönelik kamplarda palyaço kılığına giren Suriyeli komedyen Firas al-Ahmad da bu gönüllü isimlerden biri. İdlib’in kuzeyindeki Kfar Jalis’teki bir kampın ana meydanında sahne alan 39 yaşındaki tiyatro oyuncusu, İdlib vilayetinde yıllarca süren çatışmalar ve yerinden edilmenin yarattığı kaosun etkisini azaltma adına, bölgedeki çocuklarla bir araya gelmeyi sürdürüyor.
Hatay ve diğer kentlerden geri dönüşlerin adresindeki Suriye’nin kuzey topraklarını işaret edenlerse, yerinden edilmiş sivillerin asıl evlerine dönüş süreci için henüz çok erken olduğunu söylerken, bir şeyin altını özenle çiziyor.
“Suriye’ye dönemezler. Çünkü ekonomik durum çok kötü. Ve hepsi, yerle bir olmuş köylerden geliyor. Yani dönecek evleri yok. Yetişkin erkek çocukları olan ailelerse, Suriye’ye dönerlerse, çocukları orduya katılmama suçundan askeri mahkemeye çıkmak zorunda kalacağı için dönemiyor.” Tamer Yazar