İftira…

İftira…

Sendika Başkanı Yılmaz’ın Dr. Dede ile ilgili iddialarına doktorlardan sert yanıt geldi:

İftira…

Bağımsız Sağlık ve Sosyal Yardım Çalışanları Sendikası Hatay Şube Başkanı, aynı zamanda Genel Eğitim Sekreteri olan Metin Yılmaz’ın geçtiğimiz hafta sonunda bazı gazetelerde yer alan açıklamalarında, Antakya Devlet Hastanesi’nde görevli bir doktorla ilgili görevini ihmal ettiği iddialarının yanlış ve iftira niteliğinde olduğu öne sürüldü.
Hatay Tabip Odası Yönetimi ile kalabalık bir doktor grubu adına geçtiğimiz hafta sonunda yapılan açıklamada, görevini hakkaniyetle ve düzgün şekilde bilimsel kurallara uygun şekilde özveriyle yapan bir doktora yönelik iddiaların basında yer almasının da talihsizlik olduğuna vurgu yapıldı.
Hatay Tabip Odası yönetici ve üyesi kalabalık bir doktor topluluğunun sahip çıktığı hedefteki Devlet Hastanesi Dr. Uzm. Hekim’in iş arkadaşları ve hastalar tarafından sevilen, özveriyle görevini yürüten bir kişi olduğuna vurgu yapılarak şöyle denildi:
“İki gün önce Antakya Devlet Hastanesi acil servisinde yaşanan hadise, işini etik ve bilimsel kurallara göre hakkaniyetle ve özveriyle yapan, iş arkadaşları ve hastalar tarafından çok sevilen ve sayılan bir doktor arkadaşımıza iftira atılması ve bu iftiranın gazetelerde yer alması nedeniyle çok üzgünüz. Üstelik bu iftiranın, sağlık çalışanlarının haklarının korunması ve sağlıkta şiddetin önlenmesi konularında mücadele etmesi gereken bir sendika yöneticisi tarafından yapılması kaygı vericidir, üzüntümüzü de katlamıştır.”
Yıllardır sağlık çalışanları olarak maruz kalınan ve toplumun hemen her kesiminin etkisi altına alan şiddet salgınının geçmişte onlarca canı aldığı hatırlatılan Hatay Tabip Odası açıklamasında, daha sonra şöyle denildi:
“Hatay Tabip Odası olarak sağlıkta şiddeti önlemek için yalnızca söz üretmenin yeterli olmadığını biliyoruz.14 Mart haftası boyunca, ‘Sağlıkta Şiddet Sona Ersin’, ‘Çalışırken ölmek de, öldürülmek de istemiyoruz’ diyerek taleplerimizi dile getirdik. Yeni yapısal düzenlemeler yapılmasının ve önleyici tedbirler alınmasının önemini yılmadan usanmadan söyledik, söylemeye devam edeceğiz.”
Tabip Odası Başkanı Dr. Cengiz Haksöz, açıklamasının son bölümünde, yine üyeleri doktorun bilimsel kurallara uygun, hakkaniyetle, layıkıyla ve özveriyle çalıştığının altını çizdi ve şöyle devam etti:
“Hatay Tabip Odası olarak, 2 gün önce yaşanan ve Hekim arkadaşımızın iftira atılarak hedef gösterilmesine sessiz kalmayacağımızı ve konunun sonuna kadar takipçisi olacağımızı ilan ediyoruz. Bu konuda adalete ve yetkililerin bu iftira ve hedef göstermelere sessiz kalmayacağına olan inancımızla, sorumluların cezasını bulmasını ümit ediyor, iftirayı ve bu iftirayı gazetelerine manşet yapıp hedef gösteren sorumsuz gazeteleri bir kez daha kınıyoruz.”
HTO açıklamasıyla, haksız saldırıya uğradığı öne sürülen Antakya Devlet Hastanesi Acil Uzman Hekimi Dr. Dede de gazetecilerin sorusu üzerine yaptığı kısa açıklamada, sendika yöneticisinin izinsiz şekilde görev yerini terk ettiğini, bunu tutanaklara geçirmek zoruna kaldıklarını, bunun üzerine kendisine tehdit savrulduğunu, boyun eğmeyince de iftiraya maruz bırakılarak ilgili şahsın görevini yapmadığının ilgili birimlere bildirildiğini, yerine gelen kişinin de görevi devam ettirmediğini savunarak, “Sendika temsilcisi olayı çarpıtmış olup, benimle ilgili iftaralardı bulunmuştur” açıklaması yaptı. -Cemil Yıldız-

 

(Visited 1 times, 1 visits today)