İhale İptal Edilmeli

İhale İptal Edilmeli

Defne Değişim Hareketi, ilçelerinin birilerine peşkeş çekilmesine karşı duracaklarını vurguladı

Defne Değişim Hareketi bileşenleri, Defne Belediyesi önünde yaptıkları açıklamada, ilçelerinin birilerine peşkeş çekilmesine karşı duracaklarını söyledi, bugün yapılacak parsel ihalelerinin iptal edilmesinin gerekliliğine vurgu yaptı.
Defne Değişim hareketi adına açıklama yapan Serdal Hasırcı, Defne Belediye yönetiminin yaklaşık bir ay önce aldığı bir karar ile 31 Ağustos’ta (bugün) 12 parsel için kiralama ihalesine gidileceğini söyledi, öncelikli taleplerinin Harbiye Darmaşta bölgesinde yer alan 11 parsel ve Çekmece Mahallesinde yer alan 1 parsel olmak üzere açık arttırmaya çıkarılan 12 parsel için yapılacak olan ihalenin iptal edilmesi olduğunu ifade etti.
Defne’nin gidişatı iyi görünmüyor …
Halkın mallarına göz koyanların, halkın sırtından geçinenlerin, Defneli olamayacağını, bunların olsa olsa Defne’yi iliklerine kadar sömüren, Defne halkını kandıran Defne düşmanları olabileceğini söyleyen Hasırcı, açıklamasında şunlara yer verdi: “Öyle olmasa çocuklarımıza yaşanılabilir bir Defne bırakmak yerine Defne ilçemiz para babalarına peşkeş çekilir miydi. Yeşile dair ne varsa betonlaştıran, ucubeleştiren bir Defne belediye yönetimi ile karşı karşıyayız. Rant uğruna Belediye Meclis’inde çıkarılan kararlar, birileri istedi diye halka sorulmadan alınan kararlar…
Defne halkımız; uçuruma doğru hızla giden bir Defne Belediye yönetimini görüyoruz. Doğru, hızlı ve yerinde müdahaleler olmazsa, ne yazık ki Defne’nin gidişatı çokta iyi görünmüyor. Tüm bu gidişe dur diyebilecek, sese ihtiyacımız var ve bu ses kapalı kapılar ardında değil alanda çıkan ses olan Defne Değişim Hareketidir.
Bizde kamuoyu önünde bu soruların cevaplandırılmasını talep ediyoruz: Bu ihale kararı, neden Belediye Meclisinde tartışılmamıştır? Bu ihale zengin yapmak için söz verdiğiniz müteahhitler için mi yapılmıştır? Belediyeye gelir getirmek için yapıldığı söylenen bu ihale aslında bir satış ihalesi midir? Belediyeye gelir sağlamak için yapılıyorsa neden bu araziler için, işgal edenlerden kira bedeli (ecrimisil) almıyorsunuz? Defne Belediyesi bildiği halde işgalcilere şimdiye dek bir şey yapmaması mevzuata göre görevi ihmali kabul etmek değil midir? Belediye Başkanının bu arazileri kendi hizmet süresi dışında 9 yıllığına kira vermesinin sebebi nedir?
İhaleye dur diyelim …
Defne halkına çağrımızdır. İlerde çocuklarımızın yüzüne onurlu bir şekilde bakabilmek için bu yağmaya bu talana hep beraber karşı çıkalım.
Değerli Defne halkına sesleniyoruz. Herkes bu saçmalığa karşı olmalı.
Defne İlçemiz, maddi açıdan talan edildiği kadar manevi açıdan da talan ediliyor. Bu halka zarar veren her şeyi bir kalıba sokup pazarladılar.
Defne halkının yaşam standardı ve yaşam kalitesi her geçen gün daha çok düşmekte, bir çözüm arayışı içinde değillerdir. Defnede belediye üzerinden politik yozlaşma benimsetilmektedir. Ranta dayalı kent toprağının kullanımı, rant kollama, çıkar amaçlı görevi kötüye kullanma, plansız borçlanarak geleceği ipotek altına alma, her türlü kaynak israfı Defne belediyesinde sıradanlaştı. Defne Belediyesinin mevcut yönetilme biçimi iflas etmiştir.
Bizler Defne Değişim Hareketi olarak bu anlayışa dur diyeceğiz, bu yönetim anlayışına karşı mücadelemizi yükselteceğiz. Buradan tüm Defne halkına sesleniyoruz. Darmaşta ve Çekmece mahallelerindeki topraklar halkın topraklarıdır. Bugün yapılacak olan ihale aslında ihaleye çıkartılacak toprakların satışının ön ayağıdır. Bu topraklar birilerine peşkeş çekilmektedir. Bu ihaleye dur diyelim!”
Mehmet ÖZGÜN