Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İhaleler hep aynı şirkete verilmiş

CHP Hatay Milletvekili Nermin

CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Sayıştay raporlarına yansıyan taşıt kiralama ihalelerinde usulsüzlük yapıldığını iddia etti.

Sayıştay denetim raporlarını işaret eden Nermin Yıldırım Kara evre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde  2022 yılı Sayıştay Denetim Raporu’na göre; bakanlıkça yapılan araç kiralama hizmet alımlarında da usulsüzlük yapıldığını iddia etti.

Kara soru önergesinde şunları vurguladı

Bakanlık merkez ve taşra teşkilatlarında açık ihale usulü ile alım yöntemine gidilmiş, ihalelerde teklif çıkmaması nedeniyle iptal edilen
alımlar, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 21.maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine göre yapılması gerekirken (b) bendine göre yapılmıştır. Söz konusu (b) bendi doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani durumlar için düzenlenmesine rağmen, iktidar tarafından birçok ihalede usulsüz şekilde kullanılmaktadır. Burada kullanılan usul, saydamlık, rekabet, eşit muamele, güvenilirlik gibi ilkeler konusunda şüpheler uyandırmaktadır. Yine bakanlığın hizmet alımı suretiyle yaptığı taşıt kiralamalarının teknik şartnameleri incelendiğinde,  belirli marka ve modellere işaret eden teknik özelliklerin yer aldığı görülmüştür. Bu durumda da  4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun “Şartnameler” başlıklı 12. maddesi ihlal edilmiş ve rekabeti engelleyici, adrese teslim ihale şüphesi uyandırmıştır.” (Sami Gökçe)