Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İHD; İnsan hakları mücadelemiz dünya barışı için…

İnsan Hakları Derneği Hatay

İnsan Hakları Derneği Hatay Şubesi, önceki günkü “1 Eylül Dünya Barış Günü” mesajında, yürütülen insan hakları mücadelesinin dünya barışı için olduğuna vurgu yapıldı. İnsan Hakları Derneği Hatay Şubesi Eş Başkanı Ergül Sayın imzalı mesajda özetle şöyle denildi:
“Türkiye’de, Dünya Barış Günü olarak kutlanan 1 Eylül vesilesiyle, barışın egemen olduğu bir dünyada yaşamak istediğimizi bir kez daha belirtmek istiyoruz. Barış hakkı, bir insan hakkıdır.
Barış talebinin, medeni ve siyasi haklarla (yaşam hakkı, işkence yasağı, kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı, adil yargılanma hakkı, din ve vicdan özgürlüğü, ifade özgürlüğü, örgütlenme özgürlüğü vb.) olduğu kadar, ekonomik, sosyal ve kültürel haklar (çalışma hakkı, konut hakkı, sağlık hakkı, eğitim hakkı, dil hakları) ile de ilişkisi bulunmaktadır.
Bu metinlerde, İHD’nin de benimseyip paylaştığı temel yaklaşım, barışın, insan hakları ve özgürlüklere dayalı oluşudur. İnsanlar arasındaki her türden eşitsizlikler, hakların ve özgürlüklerin tanınmayışı, savaşların ve çatışmaların da temel sebebidir. O nedenle İHD olarak, her şart altında ve dünyanın neresinde olursa olsun, barışın haklara ve özgürlüklere dayalı olarak sağlanabileceği düşüncesindeyiz.
Türkiye’nin insan hakları ve demokrasi sorununu çözebilmesi için barış sürecinin inşa edilmesi gereklidir. Türkiye, Kürt sorunu gibi temel sorunlarını çözememiş bir ülkedir. Kürt sorununun çözümsüzlüğünün yarattığı silahlı çatışma hali, hayatın tüm alanlarını etkilemektedir. Halen Türkiye’nin içerisinde bulunduğu ekonomik kriz, Kürt sorununda yaşanan bu çatışmalı ortam göz ardı edilerek açıklanamaz.
İHD olarak, doğanın korunmasının temel bir insan hakkı olduğunu bir kez daha belirtmek isteriz. Hatay sınırları içinde yapılacak olan maden arama çalışmalarında, evrensel olarak kabul gören dayanışma haklarından biri olan çevre hakkının kapsamı; doğal yaşamın, flora ve faunanın korunması, doğanın (toprak, su, hava) temiz olarak muhafazası, estetik bir çevre yaratma ve kültürel varlıkları korumadır çevreyi tehdit eden, çevre hakkının ihlalini ortaya çıkaran olgulara karşı mücadele hakkımızın olduğunu kamuoyuyla paylaşıyoruz.
İnsan Hakları Derneği Hatay Şubesi Çevre ve Ekoloji Komisyonu olarak, ana hatlarıyla, kadim yerleşim yerleri olan Defne ve Antakya’yı korumak, kentin rahat nefes almasını sağlamak, uygarlık tarihi açısından borçtur. Buradan, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Lütfü Savaş’a sesleniyoruz… Halk sağlığını etkileyen Defne /Turunçlu Membran Biyoreaktör Prosesli Atıksu Arıtma Tesisi’nin bulunduğu yerden kaldırarak, ekolojik ve çevreye uyumlu yeşil alanın yaratılmasını sağlayın.”
İHD’nin Çarşamba akşamı Antakya köprübaşındaki basın açıklamasına, HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan da katıldı. -Cemil Yıldız-