Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İHD, Kanserli bir mahkum için tahliye istedi

İnsan Hakları Derneği (İHD)

İnsan Hakları Derneği (İHD) Hatay Şubesi’nde yapılan bir toplantıda, kanser hastası olduğu öne sürülen bir mahkumun tahliye edilmesi istendi. İHD Hatay Şubesi Cezaevi Komisyonu adına açıklamayı yapan Mürsel Tonguç Salmanoğlu, özetle şöyle dedi:

“İHD’ye gelen başvurular ve mahpuslar ile yapılan görüşmelerde, sağlık hakkı açısından hapishanelerde ciddi hak ihlalleri yaşanmaktadır. Türkiye hapishanelerinde, halen 651’i ağır hasta olmak üzere, toplam 1517 hasta mahpus bulunmaktadır.

Bugün, hasta mahpus Hüseyin Durmaz ile ilgili kamuoyunu bilgilendireceğiz. Hasta mahpus Hüseyin Durmaz, 2021 yılı Temmuz ayında, sol kaburgasına yapışık bir kitle fark etti. Kovid-19 önlemleri nedeniyle, ancak 6 Ekim 2021’de ilk kez dahiliye uzmanı tarafından görüldü. Göğüs cerrahisi, ortopedi uzmanının muayene ve tetkiklerinden sonra, 13 Haziran 2022’de PET çekimi yapıldığında, Malign (kanser) şüphesi ortaya çıktı. 30 Haziran’da kanser olduğu netleşti. Adli Tip Kurumu’nun vereceği karar sonrası durumu netleşecek olan Hüseyin Durmaz’ın bu zorlu hastalıkla baş edebilmesi için tedavi sürecinin sağlıklı ve temiz bir ortamda sürdürülmesi ve komplikasyonlardan korunması gerekiyor. Bu koşulların, hapishanede sağlanması imkansızdır. Bu yüzden bir an önce infazı ertelenmeli ve tahliye edilmelidir.” -Haber/Cemil Yıldız-