Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İHD: Turunçlu Arıtma Tesisi yeşil alana dönüştürülmeli

İnsan Hakları Derneği (İHD)

İnsan Hakları Derneği (İHD) Çevre ve Ekoloji Komisyonu, inceleme sonucu uzmanlar tarafından hazırlanan rapora istinaden, Defne ilçesi Turunçlu’daki arıtma tesisinin insan sağlına zarar verdiğinin belirlendiğini ve acilen kapatılarak, mevcut yerin yeşil alana dönüştürülmesi gerektiğini savundu.
İHD Çevre ve Ekoloji Komisyonu açıklamasında, TMMOB ‘Defne/Turunçlu Membran Biyoreaktör Prosesli Atıksu Arıtma Tesisi Raporu’nun 27 Nisan 2021 tarihinde hazırlanarak kamuoyunun bilgisine sunulduğu hatırlatıldı ve şöyle denildi:
“Raporda, yapılacak atıksu arıtma tesisinin, en ideal işletme şartlarında dahi çevre halkına zarar vermeye devam edeceği, bunun yanında tesisin, olası insan hataları ve doğal afetler nedeniyle de büyük bir potansiyel tehlike oluşturacağı ifade edilmektedir.
Bir an önce, mevcut tesisin kullanım dışı bırakılması gerektiği, tesis sahası ve çevresinin yeşil alan olarak düzenlenmesi, yeni atıksu arıtma tesis yapımı için MBR sistemi tercihinin gereksiz ve yararsız olduğu dile getirilmiş, MBR sistemi uygulanması durumunda dahi, bugüne kadar yaşanan sorunlara benzer ve daha ciddi sorunlara dair potansiyel riskler içerdiği aktarılmıştır.
Kurulum ve işletim maliyetleri değerlendirildiğinde, MBR sisteminin çok pahalı ve dezavantajlı olduğu, mevcut tesis yerinin, 1980’li yıllarda kentin yerleşim durumuna göre, yerleşim yerlerinden uzakta bir yer olarak seçilip planlandığı… Ancak kent nüfusunun hızla artması ile beraber, tesis alanının bulunduğu bölgenin günümüzde yerleşim alanlarının içerisinde
kalmasına sebep olduğu… Atıksu arıtma tesislerinin, her gün 24 saat, yılın 365 günü kesintisiz çalışması gereken bir fabrika gibi düşünülmesi gerektiği… Bu nedenle, tesisin işletmesi sonucu oluşabilecek muhtemel kirletici (kaba ve ince ızgara atıkları, kum ayırma ekipman atıkları, çamur vb.) kaynakları ile muhtemel koku ve gürültü sorunlarından dolayı, hangi tür atık su arıtma tesisi prosesi seçilirse seçilsin, bir atıksu arıtma tesisinin yerleşim yerinin, kente bu kadar yakınında olmasının uygun olmadığı dile getirilmiştir.
İnsan Hakları Derneği Hatay Şubesi Çevre ve Ekoloji Komisyonu olarak, ana hatlarıyla 27 Nisan 2021 tarihinde kamuoyunun bilgisine sunulan TMMOB ‘Defne/Turunçlu Membran Biyoreaktör Prosesli Atıksu Arıtma Tesisi’ Raporu’nun, çevrenin korunmasına dair katkısı tartışmasız çok önemlidir.
Kadim yerleşim yerleri olan Defne ve Antakya’yı korumak, kentin rahat nefes almasını sağlamak, uygarlık tarihi açısından borçtur. Buradan, Hatay Büyük Şehir Belediye Başkanı Sayın Lütfü Savaş’a sesleniyoruz! Halk sağlığını etkileyen arıtma tesisini bulunduğu yerden kaldırarak, ekolojik ve çevreye uyumlu yeşil alanın yaratılmasını sağlayınız. Sağlıklı ve dengeli çevrede yaşamak herkesin hakkıdır.” -Cemil Yıldız-