İHD’de Forum

İHD’de Forum

Hatay’da, geçtiğimiz hafta gözaltına alınan 38 kişi için önceki gün İHD’de bir forum düzenlendi. Etkinliğe; CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal ve HDP Diyarbakır milletvekili Ziya Pir yanı sıra, kurum temsilcileri ve gözaltına alınan kişilerin aileleri katıldı.
DİSK Genel-İş Şube Başkanı Yusuf Berkyürek’in yönettiği forumda açılış konuşmasını yapan İHD Hatay Şube Başkanı Mithat Can, mevcut sıkıntılı dönemin ancak dayanışma ile aşılabileceğinin altını çizerken, referandumda, emekten ve özgürlükten yana olan herkesi ‘HAYIR’ konusunda birleşmeye davet etti.
HDP Milletvekili Ziya Pir de, Meclis’teki yoğun gündemin ardından apar topar Hatay’a geldiğini ve göz altılarla ilgili sabah saatlerinde bilgi toplamaya başladığını söyledi. Pir, başkanlık sistemine de değinerek, “Başkanlık sistemi, bizim gibi toplumlarda, ne kadar demokratik olursa olsun totalitarizme, diktatörlüğe yönelme tehlikesini de içinde barındırır” dedi.
CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal ise bütün yetkilerin ‘tek adam’a devredildiği bir Anayasa modelinin Meclis’ten geçtiğini hatırlatarak, “Şu anda halkımızla birlikte kapı kapı dolaşıp HAYIR’ı anlatmamız lazım” dedi.
Gözaltılarla ilgili Adalet Bakanı ve Cumhuriyet Başsavcısı ile görüştüğünü, bu konu ile ilgili Hatay Valisi ile de görüşeceğini belirten Topal, Hatay’ın hassasiyetini anlattığını ve olumlu bir sonuç alınacağını umduğunu ifade etti.
İHD’deki foruma katılan diğer kuruluş temsilcileri de görüşlerini ifade etti.
-Mehmet Özgün-