İHD’den İstanbul katliamına kınama…

İHD’den İstanbul katliamına kınama…

İnsan Hakları Derneği Hatay Şubesi, bir açıklama yaparak, yeni yılın ilk saatinde İstanbul Ortaköy’de yaşanan terör saldırısını kınadığını duyurdu.

İHD Hatay Şubesi Başkanı Mithat Can imzalı açıklamada, bu saldırıyı gerçekleştirenler ve arkasındaki güçler kınandı, lanetlendi. İHD açıklamasında, katliamın ajanslara yansıdığı kadarıyla, IŞİD/DAEŞ isimli cihatçı çete yapılanmasının üstlendiğine yer verilerek şöyle denildi:

“Saldırıdan hemen sonra açıklama yapan hükümet yetkililerinin benzer saldırıların olabileceğini söylemeleri oldukça vahimdir. Hükümet edenlerin görevi, halkın can ve mal güvenliğini sağlamak, hukukun üstünlüğü ilkesine uygun bir şekilde adaletin yerine getirilmesine yardımcı olmaktır. Hükümet yetkililerinin adeta topluma korku salan ve toplumu şiddetle yaşamaya alışmaya özendiren sözleri siyasi sorumsuzluktur. Kaldı ki, bu hükümet, daha önce gerçekleştirilen çok sayıda benzer katliamlar karşısında hiçbir şekilde siyasi sorumluluk üstlenmemiş, bir bakanı dahi istifa etmemiş ya da azledilmemiştir. Hükümeti, önleyemediği bu tip saldırılar için özeleştiri yapmaya ve siyasi sorumluluk almaya davet ediyoruz. Türkiye’nin içeride ve dışarıda yürüttüğü savaş politikasının acı sonuçlarını yaşamaya devam etmekteyiz. 2017 yılında İstanbul Ortaköy’de gerçekleştirilen bu katliam vesilesiyle, hükümeti, bir an önce savaşçı politikalardan vazgeçmeye, halka baskı yapmaktan başka hiçbir işe yaramayan ve halkı koruyamayan OHAL’e son vermeye, ayrıca barış politikaları izlemeye davet ediyoruz. Şiddete ve katliamlara alışmayacağız, nefret söylemleri karşısında sessiz kalmayacağız. Her şeye rağmen savaşsız, şiddetsiz ve barışın tesis edildiği bir dünyaya olan umutlarımızı 2017’de de inatla korumaya devam edeceğiz.”

-Mehmet Özgün-