İhracata Yöneltilecek

İhracata Yöneltilecek

Hataylı 4 Vekil, Ticaret Bakanı Pekcan ile Afrin Zeytinyağı sorununu konuştu.

Hatay’ın AKP’li 4 Milletvekili, önceki gün Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ı ziyaretle, Afrin zeytinyağının ilimiz iç piyasası yerine dış ticarete yönlendirilmesi konusunu görüştü. Hatay’ın 4 Milletvekili; Hüseyin Yayman, Hüseyin Şanverdi, Bayram Türkoğlu ile Sabahat Özgürsoy Çelik, Perşembe günü, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile TBMM İletişim Merkezi’nde bir araya gelip, zeytinyağı üreticilerinin sorunlarını ilettiler. Ziyareti değerlendiren Hataylı 4 Milletvekilinin ortak mesajı şöyle oldu:
“Bakanımıza, Afrin’den gelen zeytinyağının Türkiye’deki iç piyasayı etkilediğini ve bu yüzden zeytinyağının Mersin Serbest Bölge’ye direk gönderilmesi talebimizi yineledik. Bir araya geldiğimiz Ticaret Bakanı’mız Ruhsar Pekcan ile; Zeytindalı Sınır Kapısı, zeytinyağı üreticilerimizin sorunları, gümrük analiz laboratuvarı başta olmak üzere, Hatay’ımıza dair bereketli ve verimli bir fikir teatisi içinde bulunduk.
Afrin’den gelen zeytinyağının iç piyasaya sürülmesiyle ilgili üreticilerimizden gelen şikayetlere istinaden, zeytinyağının, Mersin Serbest Bölge’den ihracata sunulması talebimizi Sayın Bakanımıza ilettik. Hatay’ımızın ticaret hayatına değer katacak Zeytindalı Sınır Kapısı’nın işlevsel hale gelmesine dair de Bakanımızla mutabık kaldık. Ayrıca dış ticaret potansiyeli yüksek olan Hatay’ımızda, ithalat ve ihracat ürünlerinin gümrük laboratuvarlarında incelenmesi yükümlülüğünden ötürü İskenderun’a yapımı planlanan Gümrük Kimyasal Analiz Laboratuvarı’nın bir an önce hayata geçirilmesi yönündeki taleplerimizi de Sayın Bakanımıza ilettik.
İskenderun’a açılacak olan laboratuvar ile artık ihracat ve ithalat ürünlerine dair numuneler analiz için Mersin ve Gebze’ye gitmek zorunda kalınmayacak. Hem zamandan tasarruf sağlanacak, hem de maliyetler aşağı çekilmiş olacak. Değerli Bakanımıza yakın ilgi ve alâkalarından ötürü Hataylı hemşerilerimiz adına en kalbi şükranlarımızı sunuyoruz.” -Cemil Yıldız-