İhracatçı çözüm bekliyor

İhracatçı çözüm bekliyor

Konu Bakanlık nezdinde

Hataylı İşadamı, aynı zamanda Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı olan A.Uğur Ateş, yaşanan konteynır krizi yüzünden siparişlerin zamanında sevk edilemediğini söyledi.

İskenderun Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan ALP-Ateş Gübre’nin Yönetim Kurulu Başkanı olan, aynı zamanda Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanlığı görevini yürüten olan A.Uğur Ateş, deniz taşımacılığında son dönemde yaşanan krize ve bu krizin mevcut taşımalarda yarattığı sorunlara işaret etti.
Büyük küçük birçok deniz taşımacılık şirketinden iflas haberlerinin geldiği ve navlun fiyatlarının arttığı döneme dair konuşan Ateş, “Navlun fiyatlarına ilişkin bir çalışma yaptık ve Ekim 2016 – Nisan 2017 tarihleri arasındaki dönemde Mersin çıkış limanından Ortadoğu/Arap Körfezi/Uzakdoğu varışlı servisler için en az % 100 olmak üzere % 400 oranına varan navlun fiyat artışı bilgisine ulaştık” dedi.
Bütün dünyada kar marjlarının çok daraldığı bir ortamda bu artışların ihracatçı firmalar için katlanamayacak noktalara ulaştığına dikkat çeken Ateş, konuyu hemen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Ekonomi Bakanlığı’na ilettiklerini belirterek, “TİM tarafından aynı gün özel bir çalışma başlatıldı ve şu anda Ekonomi Bakanlığımız ile koordineli bir şekilde yürütülüyor. İhracatçılarımızın önünde engel yaratan bu sorunun çözüme kavuşması için tüm desteğimizle girişimlerimize devam edeceğiz.”-Tamer Yazar-

(Visited 2 times, 1 visits today)